Zaplatit pokutu za černou jízdu je větším trestem než samotná pokuta

  6:00aktualizováno  6:00
Pokud máte v ruce růžový zápis o přepravní kontrole, dobrodružství teprve začíná. A je úplně jedno, jestli vás revizor chytil tenhle měsíc už podesáté, nebo jestli jste jen sklerotik a máte pokutu, protože jste si doma zapomněli Opencard.

Požádali jste o Opencard mezi prvními? V tom případě vám již brzy projde. | foto: Metro.cz

Na hříšníky čekají v celé Praze jediná dvě okénka v centrále dopravního podniku Na bojišti a jejich otvírací doba není příliš komfortní. „V pondělí a v úterý je otevřeno od 10 do 17.30, zbytek týdne pak od 8 do 15 hodin. Pokud to časově cestujícím nevyhovuje, pokutu může zaplatit pověřená osoba cestujícího,“ tvrdí mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Přitom sousední přepážky, které se zabývají agendou spojenou s Opencard mají denně otevřeno od 6 do 20 hodin a navíc v sobotu dopoledne.

Delší pracovní doba nebude

O rozšíření pracovní doby v doplatkové pokladně se ale neuvažuje. „Zaměstnankyně, které v doplatkové pokladně pracují, zároveň obsluhují 162 revizorů v blokové pokladně umístěné v budově centrálního dispečinku. Znamenalo by to navýšení počtu pracovníků,“ dodává Řehková. Ale zatímco černý pasažér může zaplatit pokutu na místě nebo složenkou, zapomnětlivý majitel Opencard musí k okénku pokladny.

Další úskalí může nastat při placení. V pokladně totiž není terminál na platební kartu. „Kartou postih zaplatit nelze. Hlavním důvodem je vysoký poplatek bance za každou provedenou platbu, i když to není jediný důvod. Nejedná se o nákup, ale o pokutu,“ uvádí Řehková. Přesto prý dopravní podnik chystá alespoň malé vylepšení. „V současné době probíhá jednání s Českou spořitelnou o umístění bankomatu hned vedle doplatkové pokladny,“ dodává Řehková.

Splátkový kalendář na pokutu nedostanete

Poslední vychytávkou spojenou s pokutami pak zůstává, že dopravní podnik nevystavuje na pokuty splátkový kalendář. „Skončila mi platnost kuponu a než jsem si stačila koupit nový, dostala jsem za jedno odpoledne hned dvě pokuty,“ popisuje studentka Petra. Dva tisíce jsou pro ni ale dost peněz, a tak chtěl požádat o splátkový kalendář.

„Chtěl jsem to zaplatit po pětistovce. Dost mě překvapilo, když mi paní u pokladny řekla, že to není možné,“ diví se Petra. Dopravní podnik totiž splátkový kalendář na pokutu nevystavuje. „V případě, že je již pohledávka předána k vymáhání, splátkový kalendář je po dohodě většinou možný. Pak už se totiž jedná se o daleko vyšší částky,“ upřesňuje Řehková.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

ROZHOVOR: Pokud berete drogy v šedesáti, jste za exota

Martin Hulík, Terapeutická komunita Němčice

V souvislosti s drogami se často zmiňují mladí nebo lidé sociálně vyloučení. Tolik už se nemluví o závislých v...

Curling si můžete zkusit na Zbraslavi

Nezapomeňte se teple obléct. V hale není teplo.

Týmový sport, který si jen tak někdo nevyzkouší. I tak lze mluvit o curlingu. Zbraslavské Centrum Třešňovka ale...

Najdete na iDNES.cz