Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci na Andělu zasáhli správně, chybovali jen s pepřovým sprejem

  15:23aktualizováno  15:23
Policejní inspekce dospěla k závěru, že víkendový zásah strážníků proti bezdomovcům na pražském Andělu byl přiměřený. V souladu se zákonem byl podle inspektorů i zákrok proti muži, který se městské policisty snažil v jejich konání mírnit. Za nepřiměřené označili pouze použití pepřového spreje.

Prošetření případu inspekcí městské policie nařídil primátor Bohuslav Svoboda.

"Jediné pochybení, které inspekce na zásahu nalezla, bylo nepřiměřené použití pepřového spreje - z toho budou vyvozena odpovídající pracovněprávní opatření, což jsem uložil zastupujícímu řediteli městské policie Ludvíku Klemovi," reagoval na závěry inspekce Svoboda.

Podle něj mají lidé k městským policistům ambivalentní vztah: ve chvílích potřeby je vítají a jsou jim vděční, ve chvílích, kdy je nepotřebují, je kritizují a vyjadřují jim neúctu, která někdy přechází až v agresivní chování.

"Věřím, že v budoucnu bude městská policie ve svých výkonech jednat přiměřeněji a veřejnost si bude její práce vážit," dodal primátor.

Inspekce měla při posuzování zákroku k dispozici amatérský videozáznam z mobilního telefonu, který pořídil jeden z přihlížejících. Dále pak úřední záznamy strážníků ze zákroku, záznamy hlášení prostřednictvím radiostanic, vyjádření Richarda Frištenského, který do zákroku strážníků vůči bezdomovcům zasáhl, a také svědectví lidí, kteří u incidentu byli a policii se přihlásili na základě odvysílání videozáznamu v médiích.

S bezdomovci dělám, znám to i z druhé strany, říká Frištenský

Událost se odehrála v sobotu odpoledne na Smíchově na tramvajové zastávce Anděl. Pražští strážníci se tu dostali do potyčky s dvojicí bezdomovců, kteří popíjeli alkohol na veřejnosti. Přihlížejícímu Richardovi Frištenskému se v jednu chvíli zdál zákrok policistů vůči ženě nepřiměřený, a tak se strážníky snažil mírnit.

Ti proto následně obrátili svoji pozornost k němu. I jeho, stejně jako předtím bezdomovce, se pokusili dostat na zem. To se jim ale s ohledem na jeho robustní postavu nepodařilo. O chvíli později, kdy byl zcela klidný, mu jeden ze strážníků stříkl z bezprostřední blízkosti do očí pepřový sprej, kvůli čemuž musel být muž později ošetřen v nemocnici. Nakonec ho policisté odvedli v poutech (více zde).

"Já s lidma bez domova dělám," řekl později iDNES.cz Richard Frištenský. Pracuje totiž jako administrátor občanského sdružení R-Mosty, které mimo jiné provozuje azylový dům pro matky s dětmi. To vysvětluje jeho angažovanost. "Vidím tyto lidi i z druhé strany, nejen jako bezdomovce či narkomany," dodal.

Celý incident natočil jeden z přihlížejících na mobilní telefon. Z jeho komentáře i z reakcí okolostojících lidí vyplynulo, že jim zákrok připadal přehnaný.

Ve středu policisté Richarda Frištenského obvinili z trestného činu násilí proti úřední osobě. Podle jednoho ze strážníků jej udeřil pěstí do zátylku. V případě odsouzení mu hrozí až čtyři roky vězení (podrobnosti najdete zde).

Ze stejného trestného činu policie obvinila i ženu bez domova, která během zásahu několikrát udeřila jednoho ze strážníků. Její společník, se kterým popíjela alkohol a kterého při zákroku strážníků bránila, byl zajištěn městskou policií pro přestupek, který bude řešit opět městská policie.

Autoři: ,Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

Libeňský most chce Praha nahradit novým. Není to bourání, tvrdí Dolínek

Na pražský Libeňský most se vrátila doprava (3. března 2018).

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, který musel být kvůli špatnému stavu nedávno na několik týdnů...

Za zbití číšníka policie obvinila pět Nizozemců, dva chce do vazby

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Pražští kriminalisté obvinili z těžkého ublížení na zdraví dva ze sedmi cizinců, kteří v centru napadli číšníka, jenž...

Najdete na iDNES.cz