Kanceláře krajského úřadu zůstanou v úterý nejspíš prázdné. Ilustrační foto

Kanceláře krajského úřadu zůstanou v úterý nejspíš prázdné. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zavřeno, demonstrujeme, vzkazují krajští úředníci

  • 45
Ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje bude v úterý možná jediným úředníkem v budově. Svým zaměstnancům dal totiž volno, aby mohli jít na odborovou demonstraci proti plánovaným rozpočtovým škrtům vlády. Úředníci, kteří tak učiní, mohou počítat i se vstřícností hejtmana Davida Ratha.

Lidi, kteří v úterý navštíví Krajský úřad Středočeského kraje, čekají v řadě případů místo úředníků jen zamčené kanceláře.

Středočeští radní rozhodli, že zaměstnancům umožní účast na odborové demonstraci na Palackého náměstí v Praze. Demonstrovat se bude proti chystanému snižování platů státním zaměstnancům o deset procent, což je v případě krajských úředníků nebo například policistů v průměru o dva a půl tisíce korun měsíčně.

ON-LINE REPORTÁŽ Z DEMONSTRACE SLEDUJTE ZDE

Středočeští úředníci budou privilegovaní, protože dostanou placené volno. "Zaměstnancům jsem rozeslal e-maily se sdělením, že kdo půjde na demonstraci, nepřijde o svoji mzdu a my to nebudeme brát jako absenci," potvrdil ředitel úřadu Petr Hostek.

Kolik úředníků toho využije, si netroufal odhadnout. "Málo to ale nebude. Dopředu vím jen to, že já tam nepůjdu," dodal ředitel.

Vedení kraje dokonce kvůli očekávané absenci úředníků žádá Středočechy, aby dnešní jednání na úřadě odložili na jindy. "Může dojít k omezení provozu na jednotlivých odborech," připustil Hostek. Kraj tuto informaci zveřejnil i na svých webových stránkách. Protože se to ale stalo až v pondělí odpoledne, řada lidí se to nemusela včas dozvědět.

Rath demonstraci podporuje

Úředníci, kteří se úterní demonstrace zúčastní, mohou počítat i s podporou středočeského hejtmana Davida Ratha.

ÚČAST NA DEMONSTRACI PROTI SNIŽOVÁNÍ PLATŮ

500 policistů
300 hasičů

Odboráři, kterým se nelíbí úspory a snižování platů, projdou Prahou v úterý krátce po poledni.

Pochodující v 11.45 vyrazí z Letenské pláně kolem ministerstva vnitra do Letenských sadů. Odtud sejdou dolů na náměstí Edvarda Beneše, minou Úřad vlády ČR, u metra Malostranská uhnou a přejdou na druhý břeh Vltavy k Rudolfinu. Tam budou od 13 do 14 hodin demonstrovat.

Zdroj: Průzkum MF DNES, iDNES.cz, ČTK

"Politicky demonstraci podporujeme, se snižováním platů nesouhlasíme. Zhorší se tím životní úroveň, lidé budou mít menší koupěschopnost, což dopadne na malé a střední podnikatele," nastínil David Rath krizový scénář Středočeského kraje. "Je to velice, velice negativní věc," dodal.

Středočeské hasiče a policisty o tom přesvědčovat nemusel. Stovky z nich už dopředu avizovaly, že do Prahy přijedou. Podle předsedy nezávislých policejních odborů Milana Štěpánka se demonstrace zúčastní přibližně 500 středočeských policistů. Vyjádřeno statisticky, do Prahy dorazí každý sedmý.

"Přiznávám ale, že o nich přesný přehled nemám. Většina z nich bydlí blízko Prahy, organizujeme jim tedy málo autobusů," řekl Štěpánek MF DNES.

Jeho slova potvrdili i okresní odboroví předáci. "Vypravujeme dva autobusy, další lidé pojedou vlastními auty a vlaky, mohlo by nás být tak sto padesát," odhadoval v pondělí Václav Carva, který má na starosti policisty z Kolína a Kutné Hory.

Policisté sloužící "na ulici" ministru vnitra Radku Johnovi vzkazují, že snižováním jejich platů jen nahrává korupčnímu prostředí.

Toto riziko nedávno v rozhovoru pro MF DNES připustil i šéf středočeské policie Václav Kučera. "Je potřeba si otevřeně přiznat, že když policistovi sáhnu na peníze, riziko korupce se zvýší," poznamenal.

Demonstrace bezpečnost v kraji neohrozí

Mluvčí všech deseti středočeských okresů ubezpečili, že ani sebevětší účast policistů na demonstraci neohrozí zajištění bezpečnosti na silnicích ani vymáhání dodržování zákona. "Služby jsou naplánovány dlouho dopředu, policistů máme dost," uvedla například mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.

Středočeské hasiče budou na demonstraci proti vládním škrtům zastupovat tři stovky manifestujících. "Vypadá to, že minimálně z každé centrální stanice pojede autobus. K tomu se na nás ještě obracejí policisté nebo třeba pracovníci katastrálních úřadů, zda nemáme volné místo. Snažíme se jim vyhovět, jsme schopni autobusy přiobjednat," řekl ČTK šéf hasičské krajské odborové organizace Jiří Jílek.

Hasiči, policisté, ale i pracovníci záchranné služby nejsou sice přímo zaměstnanci Středočeského kraje, ale v rámci integrovaného záchranného systému s ním úzce spolupracují. Další tisíce zaměstnanců, jako například zdravotníci nebo učitelé, jsou placeny krajem, ale podle tarifů, které určuje stát.

Odboráři ve zdravotnictví a sociálních službách zvažují stávku, která by se mohla uskutečnit 15. října. Tedy v den komunálních a senátních voleb.

,