Místo dětí se mohou do lavic usadit rodiče. Vyzkouší si, jak se jejich děti učí. (Ilustrační snímek)

Místo dětí se mohou do lavic usadit rodiče. Vyzkouší si, jak se jejich děti učí. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Rodiče znovu usednou do lavic. Vyzkouší si, jak se učí jejich potomci

  • 0
Rodiče středočeských dětí z některých škol si mohou příští týden v pátek a v sobotu na vlastní kůži vyzkoušet, jak se cítí jejich potomci při moderní výuce. Začne akce Zažij výuku jinak.

Učitel řekne slovo Čapek a pak čeká, co k němu děti napadne. Někdo si vzpomene na Dášeňku, jiný na to, že Čapkové byli vlastně dva. Co ale vlastně dělal ten druhý? Kde bratři bydleli a co měli rádi k obědu? Otázky se vrší, děti se dělí do skupin, každá hledá jiné odpovědi, ty pak prezentují ostatním.

Tak vypadají moderní vyučovací postupy, které si mohou rodiče vyzkoušet na akci Zažij výuku jinak. Ve středočeském kraji se do akce zapojí šest škol. Pochlubit se chtějí metodami, jež jsou na hony vzdálené od prostého přednášení učitele před tabulí.

Při angličtině můžete hrát pantomimu či pracovat v týmu

Jednou ze škol je Základní a mateřská škola Josefa Kubálka Všenory v Praze-západ. "Rádi bychom to udělali formou stánků, kde si aktivity budou moci návštěvníci vyzkoušet během pěti deseti minut. Dílničky by mohli vést i naši žáci. Pokud to půjde, posuneme akci na pozdější termín, kdy bude ve škole jiná akce, a spojíme to," uvedla ředitelka Renáta Bartoníčková.

Zapojené školy ve středních Čechách

Řevnice, ZŠ a MŠ Zadní Třebaň, Církevní ZŠ a MŠ Archa Petroupim (Benešovsko), ZŠ a MŠ Josefa Kubálka Všenory, ZŠ s RVJ Magic Hill Říčany, ZŠ Jungmannovy sady Mělník

Sama vyučuje češtinu a postup vedení hodiny s bratry Čapkovými v různých variacích používá. "Jde o to, aby žáci byli aktivní, pracovali se zaujetím, učili se spolupracovat mezi sebou. Metody se dají volit tak, aby vyhovovaly různým typům žáků a jejich různým úrovním," podotkla Bartoníčková.

Mělnická Základní škola Jungmannovy sady připravila rodičům takzvané otevřené hodiny. Budou v nich simulovat faktické žáky.

"Vyzkoušet si mohou nové pomůcky v tělocvičně nebo v geometrii nebo metody ve výuce angličtiny. Tam lze využít třeba pantomimu, pohybové aktivity, skládání kartiček činností, které jdou chronologicky po sobě. Pracuje se ve dvojicích, ve čtveřicích, vyzkoušejí si takzvaný one minute speaking, mluvení minutu v kuse," přiblížila zástupkyně ředitele Olga Čermáková.

Zažij vzdělávání jinak zastřešuje vzdělávací společnost EDUin, které se do akce přihlásilo 60 českých škol a dalších institucí. Jde o jednu ze závěrečných aktivit kampaně Česko mluví o vzdělávání.

"Většina ze čtyř tisíc českých základních škol vzdělává žáky stále jako kdysi - učitel něco řekne, žák zopakuje. Zaměstnavatelé ale vyžadují lidi, kteří sami iniciativně vyhledávají úkoly a samostatně je dokážou vyřešit, a to i způsobem, který je úplně nový. Akce chce předvést, jak se dá učit jinak," uvedl Tomáš Feřtek z EDUin.