Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K meteorologii ji přivedl otec, nyní změřila na zahradě rekordní vedro

  19:33aktualizováno  19:33
Přesto, že se o to nesnažila, stala se Zdeňka Polanecká z Dobřichovic slavná. Právě u ní na zahradě byl totiž v pondělí naměřen teplotní rekord 40,4 °C, to je o dvě desetiny víc, než byl dosavadní rekord z roku 1983.

Na zahradě Zdeňky Polanecké v Dobřichovicích byl naměřen český teplotní rekord - 40,4°C. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Děláme rekonstrukci na domě, zrovna jsem byla s dělníky, když přišel můj syn a řekl: Mami, jsme slavní," smála se Polanecká.

Proč rekord padl právě v Dobřichovicích? Do Česka se v těchto dnech dostal velmi teplý vzduch ze Sahary. Dobřichovice jsou na obou březích Berounky, uzavřené z jedné strany viničními stráněmi, z druhé začátkem Brd.

"Je to takový velký kotel. Jako přírodovědci mi ty podmínky přišly zvláštní, upozorňovala jsem na to, když hlásili z Klementina tolik a tolik, že Dobřichovice musí mít víc," řekla vystudovaná botanička Zdeňka Polanecká s tím, že jí to vždy vysvětlili lidským faktorem, tak mlčela a nechala Klementinum zvítězit. "Ale teď měříme digitálně a je to tam."

Údaje o počasí na své zahradě zaznamenává už sedmadvacet let, meteorologickou stanici provozovanou ČHMÚ má od dubna loňského roku a bylo to pro ni splněním snu. "Vedl mě k tomu táta, který byl velký fanda, vždycky řekl: Zdeni, běž na verandu, nasliň si prst a podívej se, odkud fouká, jestli od kasáren, nebo od sousedky. A on už věděl, jestli je to východ, nebo západ," usmívá se.

V centru města rekord nepadne

V Dobřichovicích na jedné z nejteplejších strání však padají rekordní teploty i v zimě. Dobřichovice leží v údolí, což brání proudění vzduchu, a horký i studený vzduch se v nich drží. Teplota běžně kulminuje v 15 hodin, teplotní rekord však padl až po 16. hodině. Při pravidelném měření ve tři odpoledne ukazovala dobřichovická stanice "pouze" 39,02 °C.

Na stanici v Praze-Uhříněvsi, která držela dosavadní rekord z roku 1983, naměřili v pondělí 38,3 °C. "Ale v roce 1983 v Dobřichovicích ještě neměřili, takže to nemůžeme moc srovnávat," řekl Luboš Němec z oddělení meteorologie a klimatologie ČHMÚ.

V Dobřichovicích je malá nadmořská výška a jsou relativně daleko od centra města, kde jsou maxima potlačena. Rekord padl v pondělí i v pražské Libuši, ale je téměř vyloučeno, aby ten absolutní naměřili ve větším městě. "Uhříněves už je od centra natolik daleko, že to možné je, ale například na Karlově určitě nebude," řekl Němec.

Teplotní rekordy padaly v pondělí po celé republice, je tedy pravděpodobné, že v Dobřichovicích padlo historické maximum díky souhře příznivých okolností. "Ale rekordů, i když ne takhle vysokých, už tady padlo víc. V teplotách si konkurujeme s nedalekou Řeží u Prahy, kde měli rekord v neděli," upřesnila Polanecká.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Tisícům Pražanů od středy do čtvrtka kvůli odstávce nepoteče pitná voda

Lidé v Dejvicích a Bubenči museli chodit pro pitnou vodu opět k cisternám.

Kvůli rekonstrukci přivaděče budou od středy do čtvrtka tisíce lidí v Praze a některých okolních obcích bez tekoucí...

Tuny česneku na poli na Kladensku nechal zemědělec, nemohl ho prodat

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

Česnek, který o víkendu obtěžoval svým zápachem lidi u Slaného, vyhodil na pole zemědělec. Šlo o jeho vlastní půdu a...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz