Čištění vody na Želivce bude možná dražší. DO nádrže se dostávají nebezpečné látky, je třeba vystavět čističky za 12 miliard. Pokud ne, zdraží voda. Ilustrační foto

Čištění vody na Želivce bude možná dražší. DO nádrže se dostávají nebezpečné látky, je třeba vystavět čističky za 12 miliard. Pokud ne, zdraží voda. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Želivku znečišťují splašky, dusík i pesticidy. Na opravy je třeba 12 miliard

  • 3
Vodní nádrž Švihov, známá jako Želivka, by potřebovala 12 miliard korun na výstavbu čističek na přítocích. Do nádrže, která zásobuje vodou jeden a půl milionu lidí, se totiž dostávají splašky, dusíky i pesticidy. Na čističky by mohla přispět Evropská unie. Pokud stát peníze nezíská, hrozí zdražení vody.

Pokud by se dál zhoršovala kvalita přitékající vody, zvýšily by se náklady na její úpravu a to by se promítlo do zdražení vody. Želivka zásobuje pitnou vodou 1,5 milionu obyvatel Prahy, středních Čech i Vysočiny.

Zhoršující se kvalitou vody, která přitéká do Želivky, se začali zabývat už i vrcholní čeští politici. Předseda Senátu Milan Štěch se sešel s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou. Jednání vyvolaly obce z regionu Želivky.

VODNÍ NÁDRŽ ŠVIHOV

Stavba začala v roce 1965 a byla dokončena 1975, zkušební odběry vody začaly už roku 1972. Je nad soutokem Želivky se Sázavou. Rozloha je 1 602 hektarů, má celkem 300 milionů kubíků vody. Od roku 2004 je na ní v provozu malá vodní elektrárna. Zásobuje pitnou vodou přes 70 % obyvatel Prahy, podíl Prahy je 90 procent na celkovém odběru, 10 procent odebírají ostatní města a obce.

Podle nich jsou rybníky zanesené, tvoří se řasy a sinice. Vodu znečišťují obce a města, kterým chybí kanalizace a čistírny odpadních vod. Dusík a pesticidy se sem splavují z polí. Problémy s úpravou vody na pitnou jsou hlavně na jaře.

"V jarních měsících má úpravna vody problémy s úpravou surové vody. Není vyloučeno, že v budoucnosti může dojít k prohloubení problému," upozorňuje Oldřich Doležal, bývalý ředitel úpravny.

Jednání již začala

Minulý týden se sešel se starosty a pozval i senátora Jaromíra Strnada a předsedu Senátu Milana Štěcha, aby jim problém vysvětlil. Kritizoval také minulé vedení pražského magistrátu za laxní přístup k problému. Praha má devadesátiprocentní podíl ve společnosti Úpravna vody Želivka.

Přestože v roce 2008 podepsalo vedení Prahy, Středočeský kraj a kraj Vysočina memorandum, v němž se všichni zavázali, že budou podporovat projekty k zlepšení kvality vody, ze strany pražského magistrátu se od té doby nic nezměnilo.

"Je třeba, aby s námi magistrát komunikoval, určil zodpovědného představitele, který bude mít pravomoci, abychom konečně rozjeli tolik potřebný projekt, dokud je ještě šance získat peníze z unie," míní Doležal s tím, že na opatření je třeba osm až dvanáct miliard korun. Například na zatravňování, zalesňování, na poldry nebo na stavbu čističek v obcích.

"Co mě mrzí, je to, že vodárenská nádrž zásobuje tolik obyvatel, a přestože existuje evropský fond na ochranu jakosti vody, tak do povodí Želivky nepřišlo ani jedno euro. Je to dané určitým nevnímáním problému," poznamenal Oldřich Doležal.

Opatření má řešit stát, obce peníze nemají, míní Svoboda

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se ve čtvrtek sešel s Milanem Štěchem. "Problém vnímáme, ale je řešitelný jen v okamžiku, kdy to začne řešit stát. Nelze to nechat na úrovni malých obcí," uvedl Svoboda. Další jednání budou mít v březnu. "Je to čerstvé, moje skupina odborníků je ve spojení s Povodím Vltavy i představiteli Čisté Želivky," dodal Svoboda.

U obcí je problém v tom, že nemají ve většině případů peníze na spoluúčast při dotacích. Evropská unie sice poskytne sedmdesát až osmdesát procent na náklady, ale zbytek musí doplatit příjemce.