Zeman pil v Lánech vodu z obnoveného potoka. Dříve páchla splašky

  17:12aktualizováno  17:12
Parkem lánského zámku, který je letním a přechodným sídlem československých prezidentů již od roku 1921, opět po více než 20 letech protéká potok. Nechal jej obnovit současný prezident Miloš Zeman a přejmenoval jej ze Zámeckého na Masarykův. V neděli jej slavnostně otevřel a odhalil pamětní desku.

„Proč Masarykův? Mám tři hlavní politické hrdiny: Winstona Churchilla, Johna Kennedyho a Tomáše G. Masaryka. Jen posledně jmenovaný ale v Lánech bydlel,“ uvedl v neděli před odhalením pamětní desky u potoka Miloš Zeman.

Voda, která korytem nyní protéká, pochází z podzemního vrtu a je tak čistá, že prezident a jeho hosté si jí neváhali slavnostně připít namísto obvyklého šampaňského vína. Nebylo tomu tak ale vždy.

„Původní potok se zrušil a zasypal hned po revoluci. Jak protékal obcí, domácnosti do něj sváděly odpady a splašky. V parku už voda smrděla. Proto se potok zatrubnil a jeho ústí do parku zabetonovalo,“ prozradil bývalý správce lánského zámku Tomáš Sedláček, který tu sloužil 32 let, a to ještě za bývalého prezidenta Václava Klause.

Termín slavnosti dokončení obnovy zámeckého potoka zvolila Správa Pražského hradu symbolicky. Právě 15. července 1921 zakoupil český stát zámecký areál pro tehdejšího prezidenta Tomáše G. Masaryka. Zámecký potok vytvářel dělící linii mezi užitnou částí a parkem.

Zeman popíchl lánského starostu

„Pamětníci ještě vzpomínají na plot podél potoka, aby zvěř nemohla spásat to, co zámečtí zahradníci vypěstovali. Myšlenka obnovy původního potoka kolem zámku vzešla ze setkání Miloše Zemana s místními občany,“ uvedl ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Fotogalerie

Potok má délku 550 metrů a na jeho obnově se pracovalo od letošního března do května. Stála více než 5,865 milionu korun. Koryto je vydlážděné 400 tunami spilitu, kamene z lomu z nedaleké Sýkořice a ústí do zámeckého rybníku u Plečnikovy zdi.

Návštěvníci, kterých ročně do lánského zámeckého areálu zavítá na 40 tisíc, přijdou do přímého kontaktu s potokem jen na několika místech s můstky. Výška hladiny v korytě je pouhých 30 centimetrů.

„To bych to nebyl já, kdybych si do někoho nerýpnul. Tento potok samozřejmě nekončí v zámeckém parku, ale za Plečnikovou zdí se rozlívá do krajiny a vypadá neutěšeně. Chtěl bych vás poprosit, abyste potoku věnoval svou pozornost. A smím-li vás inspirovat, vysazení stromořadí podél potoka by bylo činem, kterým byste i vy za sebou něco zanechal,“ poznamenal na adresu současného lánského starosty Karla Skleničky Miloš Zeman.

Na řadu přijde Palmový skleník

Starosta na slova reagoval: „Nyní se provádí pozemkové úpravy, jejich součástí jsou i opatření v krajině, kterým se i nadále chceme věnovat. A není to jen potok, ale i cesty. Do konce roku, nejpozději do poloviny roku příštího budou pozemkové úpravy hotovy a až pak máme šanci s tím něco provést.“

Správa Pražského hradu nyní připravuje v lánském zámeckém areálu rekonstrukci velkého Palmového skleníku a jeho okolí. „Po několika živelných pohromách vysazujeme zeleň. Dosud jsme v parku a okolí vysadili na 40 nových stromů, a to nepočítám sekvoj, kterou loni vysadil prezident Zeman. Sužuje nás i prosté stáři a zchátralost některých stromů v parku. Minulý týden se například samovolně zřítil asi stoletý dub,“ podotkl Ivo Velíšek.

Slavnosti v Lánech se zúčastnil i bývalý prezidentský pár. „Přiznám se, že jsem v Lánech v tomto roce ještě nebyl. Musím říci, že vypadají dobře, ani interiér zámku se příliš nepohoršil od doby, kdy jsme jej opustili,“ řekl s lehkým úsměvem Václav Klaus.

Livia Klausová, která se během svého „panování“ na lánském zámku snažila vdechnout interiérům jejich historickou podobu, byla potěšena, že její nástupkyně alespoň reprezentační místnosti příliš neměnila.

Autoři:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Na Jižní spojce upadlo náklaďáku kolo a narazilo do protijedoucího auta

U nájezdu na Barrandovský most se nákladnímu autu utrhlo kolo a zasáhlo auto v...

Na Jižní spojce v Praze ve směru k Barrandovskému mostu se z nákladního vozu utrhlo kolo a vymrštilo se přes svodidla...

Uměleckoprůmyslové muzeum je opět krásné. Už 118 let hlídá český vkus

Vstupní sál do expozic vyniká slavnostní výzdobou - stropní malby od Karla V....

Průmyslová velkovýroba a s tím spojený pokles obecného vkusu stály před 118 lety za vznikem Uměleckoprůmyslového muzea...

VIDEO: Klečet na hlavě, pouta za odpadek. Co si strážníci (ne)smí dovolit?

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal nechal na sobě vyzkoušet, kdy si co strážníci...

Čas od času se objeví případy, kdy strážníci někoho zpacifikují, ale veřejnosti se zdá zásah za takový přestupek...

Najdete na iDNES.cz