Pražskému Židovskému muzeu se podařilo vypátrat pláštík na Tóru z roku 1905 (28. května 2015). | foto: Židovské muzeum v Praze

Židovské muzeum v Praze zachránilo před aukcí ztracený pláštík na Tóru

  • 1
Židovské muzeum v Praze vypátralo další náboženský předmět, který z Československa zmizel po druhé světové válce. Víc než sto let starý pláštík na Tóru měl jít do dražby v aukční síni Kedem v Jeruzalémě.

Pláštík se do sbírek pražského muzea dostal během druhé světové války jako jeden z rituálních předmětů Židovské náboženské obce v Holešově. Z bývalého Československa byl ilegálně vyvezen někdy na konci 40. nebo na počátku 50. let.

Pláštík na Tóru

Je vyroben z červeného sametu a krémového hedvábného atlasu, který zdobí pajetky a zlatý dracoun vyšitý dedikačním nápisem se jmény donátorů Hindl a Chaima Beerových, kteří jej v roce 1901 věnovali synagoze či modlitebně v Holešově.

Drobná textilie se dostala do jednoho ze skladišť, kde se shromažďovala nerestituovatelná judaika. Tyto cenné židovské artefakty se po válce distribuovaly z Evropy do Izraele nebo do Severní Ameriky, kam směřovalo velké množství židovských přistěhovalců.

Tímto způsobem se pláštík dostal k dosavadnímu majiteli, který si jej nechal zarámovat a vyvěsil si ho v  pracovně jako kuriozitu neznámého původu.

„O nároku vzneseném Židovské muzeum v Praze informovala aukční síň klienta, který jí pláštík za účelem prodeje svěřil, a ten na základě osobního jednání nakonec projevil ochotu předmět vrátit do pražských sbírek, kam jedině náleží a kde po desetiletí scházel,“ uvedlo muzeum v tiskové zprávě.

Vzácná judaika se v Evropě během války často poztrácela během rabování nebo skončila u spekulantů s historickými předměty. Představitelé Židovské náboženské obce v Praze však ve spolupráci s historiky umění shromáždili většinu movitých památek ze zrušených obcí, kongregací a spolků na území bývalého protektorátu Čechy a Morava.

Židovskému muzeu se podařil vzácný objev také v loňském roce v březnu. Z newyorské aukční síně Sotheby´s zachránilo synagogální oponu, která pochází z roku 1855 a zmizela před šedesáti lety (více si přečtěte zde).