Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Bezdomovce zahřejí zimní noclehárny, v záloze jsou i velkokapacitní stany

  • 4
S nadcházející zimou se v Praze otevírá několik nocleháren a nízkoprahových center, ve kterých mohou lidé bez přístřeší přečkat chladné noci. První noclehárna už funguje, bezdomovci ji mohou využívat v Praze 3.

V posledních dnech v Praze nejen poprvé zasněžilo, ale také začala výrazně klesat rtuť teploměru. Ne všichni se ale na zimu těší. Například pražští bezdomovci, kteří musí jako každý rok řešit, kde chladné noci přečkají.

Několik možností jim nabízí Centrum sociálních služeb, které 1. prosince otevře dveře zimních nocleháren.

Bezdomovci v Praze

  • V Praze žije přibližně 4.000-4.500 osob bez přístřeší. Jejich počet je v posledních letech relativně neměnný.
  • Z tohoto počtu je cca 1.500-1.800 tzv. zjevných osob bez přístřeší (ti, které vídáme v ulicích) a cca 2.500-2.700 tzv. skrytých (bydlí v azylových domech, na komerčních ubytovnách, u známých, v léčebnách apod.).
  • Loni v zimě proběhlo 11 182 kontaktů terénních pracovníků v terénu s lidmi bez domova, 35 823 noclehů v zimních noclehárnách, 66 742 pobytů klientů v denních centrech, 611 pobytů v nočním centru, 2 297 hovorů na Centrálním dispečinku.

„Jedná se o spuštění celého provázaného systému humanitárních služeb pro lidi bez domova v zimním období,“ sdělila pro iDNES.cz zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Ludmila Tomešová.

Lidem bez přístřeší tak k dispozici budou dvě noclehárny, denní a noční terénní programy a také dojde k rozšíření tři nízkoprahových denních center. Pracoviště budou mít také zdravotní ošetřovny.

Jedna z nocleháren se nachází v Praze 3 na Vackově a už funguje, kapacitu má 80 lůžek. Druhá, která se nachází v Michli, bude otevřena se zahájením zbytku ostatních služeb, tedy 1. prosince. Kapacitu má 100 lůžek, kterou bude možné v případě potřeby navýšit na 120 lůžek.

Kromě toho bude také v provozu noční nízkoprahové centrum. Tam budou moci přijít lidé, které kontaktují terénní pracovníci, a kteří nemůžou do jiné ubytovny (například kvůli přílišnému znečištění, napadení parazity apod.).

Revizoři oko nepřimhouří, neřešilo by to problém

Centrum je připravené také na případ, že zařízení nebudou kapacitně stačit.
„V takovém případě se otevřou denní nízkoprahová centra i v nočních hodinách, čímž můžeme nabídnout přečkání mrazivých nocí v teple dalším asi 150 klientům,“ popsala Tomešová.

V záloze je připravena také stavba velkokapacitních vyhřívaných stanů pro osoby bez přístřeší, jako tomu bylo třeba v roce 2012. Centrum spolupracuje s městskou policií, s některými nemocnicemi, Dopravním podnikem i Policií ČR.

„Spolupráce s Dopravním podnikem spočívá v tom, že pokud revizor vykáže z prostředku hromadné dopravy osobu bez přístřeší, kontaktuje dispečink a následně se s touto osobou spojí terénní pracovníci, kteří dané osobě nabídnou možnosti pomoci, aby nemusela trávit zimní období v prostředcích MHD,“ dodala Tomešová.

Pokud by pomoc spočívala pouze v tom, že revizoři „přimhouří oko“, nejednalo by se podle Tomešové o pomoc, ale o zakrývání a neřešení vzniklého problému.