Kvalifikaci mohou získat třeba hrobníci. Ilustrační snímek

Kvalifikaci mohou získat třeba hrobníci. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Rande na hřbitově? Praha chce mezi hroby kavárnu či více laviček

  • 100
Pražské hřbitovy se postupně mění. Už nejsou pouze místem piety, lidé chodí do oplocených areálu pohřebišť na procházky nebo si třeba jen posedět na lavičce. Město chce hřbitovy udělat atraktivní i pro lidi, kteří by tam jinak nezavítali.

Starší dáma pokleká k hrobu, zapaluje svíčku a pak začne vytrhávat plevel. Pár metrů od ní mezi náhrobky cvičí skupinka lidí v tichosti jógu a na cestě za nimi šeptá průvodce turistům zajímavosti z historie pohřebiště.

Tak by to mohlo za pár let vypadat na některých pražských hřbitovech. Město se chce v tomto směru inspirovat zahraničními pohřebišti.

Pražská pohřebiště

  • Na území hlavního města se nachází celkem 70 hřbitovů.
  • Největší jsou Olšanské hřbitovy, které se rozprostírají na rozloze 50 hektarů. Odhaduje se, že tam bylo za dobu jejich existence pohřbeno více než dva miliony mrtvých.
  • Správci hřbitovů se často potýkají s vandaly a zloději. Nejhorší situace je na Olšanech, na Vinohradech, Malvazinkách a v Ďáblicích.
  • Správa pražských hřbitovů nedávno začala umožňovat takzvanou adopci hrobů. Adoptovat hrob významné osobnosti, finančně podpořit péči o něj, může kdokoliv.
  • Začínají se objevovat alternativní druhy pohřbů. V Ďáblicích letos vzniklo ryze přírodní pohřebiště Les vzpomínek. Lidé tam mají možnost ukládat popel zemřelého ke kořenům stromů. Lze tam také pohřbít zesnulého na louku a na místo nechat vysadit nový strom.

„V berlínském Kreuzbergu vznikla na hřbitově příjemná kavárna Café Strauss. Využívaná je nejen k pohřebním hostinám a smutečnímu setkávání, ale pro její klidnou atmosféru je populární i mezi usedlíky a turisty,“ uvedla příklad pro inspiraci Blanka Dobešová z občanského sdružení Ke kořenům.

Některé zahraniční hřbitovy jsou užívány také jako muzeum, park nebo prostor pro různé kulturní a společenské akce.

Dva nové vstupy na Olšanech

Změny chce i Správa pražských hřbitovů, která se nyní zaměřila na největší českou nekropoli, hřbitov na Olšanech.

„Kvůli vysokému počtu pohřbů žehem je stále menší zájem o hrobová místa. Částečně se mění i funkce hřbitovů. Lidé na ně chodí na procházky nebo za klidem,“ popisuje ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Vznikající generální plán péče o toto pohřebiště má být hotový na jaře 2015. Některé úpravy se rýsují už nyní.

„V případě Olšan bychom doporučili zejména nové vstupy ze severní a východní strany,“ říká architekt Filip Ditrich z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Tato na první pohled nepatrná změna by mohla hodně ovlivnit budoucí podobu hřbitova.

„Největší zájem o hrobová místa byl vždy u vchodů. Severní část hřbitovů je dnes nejzanedbanějším místem, kdyby se tam udělal vchod, mohlo by se to změnit,“ vysvětluje Červený. U Olšanských hřbitovů by podle něj mělo vzniknout také parkoviště.

Káva, komentované procházky i odvoz domů

Pro lidi, kteří se rádi mezi náhrobky jen tak procházejí, by rád umístil lavičky a změnil návštěvní řád. Podle současného by totiž na hřbitov neměl chodit nikdo, kdo nejde ke konkrétnímu hrobu.

Všechno ale má své hranice. Nápad vybudovat kavárnu uprostřed pohřebiště či mezi hroby pořádat koncerty, byť komorní, se nezamlouvá ani Správě pražských hřbitovů, ani lidem, kteří v okolí bydlí a zúčastnili se zmíněné debaty. „Chceme hřbitovy více zpřístupnit veřejnosti, ale zároveň je třeba zachovat pietu,“ říká Červený.

U některých vchodů by však podle něj mohla vzniknout místa, kde si návštěvníci kávu nebo čaj koupí.

Hotový Generální plán péče o Olšanské hřbitovy bude dobrou zprávou i pro ostatní pražská pohřebiště. IPR se jím totiž inspiruje při doplňování manuálu veřejného prostranství.

„Manuál bude výhledově doplňován o další kapitoly. Hřbitovy obecně jsou přesně téma, které se nabízí ke zpracování,“ říká architekt Ditrich.

Na některých hřbitovech se na manuál nečeká a správci zvolili vlastní iniciativu, jak udělat místo odpočinku mrtvých zajímavější pro lidi.

Na Malostranském hřbitově například před několika týdny odstartoval projekt komentovaných procházek, zmiňované Olšany zase protkalo několik naučných stezek a přibudou další.

Plánuje se, že by z Olšan, ale také z vinohradského či ďáblického hřbitova vozily seniory domů elektromobily.


Elektromobil