Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražanům v pondělí ráno poradí informátoři. V terénu jich bude padesát

aktualizováno 
Padesátka informátorů dopravního podniku zamíří v pondělí brzy ráno do stanic pražské MHD. Vedení podniku chce jejich prostřednictvím zabránit tomu, aby se zmatení cestující chodili ptát na změny jízdních řádů k okénkům. U těch se i bez revolučních změn stojí začátkem každého září nekonečné fronty.

Už v pátek chodili po městě pracovníci dopravního podniku, kteří cestujícím rozdávali materiály s popisem změn. V reflexních vestách se na důležitých pražských uzlech objeví také informátoři. Ve městě jich bude asi padesát. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jedete v tramvaji číslo 14 a rázem je z ní 24. Léta vaší zastávkou projížděla tramvaj 19, a najednou se místo toho blíží šestnáctka. Pokud si novou cestu nenaplánujete předem, zachrání vás zhruba 50 vyškolených lidí ve vestičkách.

Kde hledat informace

Informátoři budou v pondělí u stanic: Skalka, Želivského, Flora, Hradčanská, Smíchovské nádraží, Anděl, Palmovka, Háje, Kačerov, Budějovická, Strossmayerovo náměstí.

Informační centra Dopravního podniku se nacházejí ve stanicích metra Anděl, Muzeum a Nádraží Holešovice, v obou terminálech ruzyňského letiště a v budově magistrátu v Jungmannově ulici. Cestující mohou volat informační linku Dopravního podniku na čísle +420 296 191 817.

V pondělí se budou pohybovat od půl sedmé ráno do půl sedmé večer například na Andělu, Palmovce, Hájích, Budějovické nebo na Želivského.

"Je to standardní jako při každé jiné výluce. Budou mít na sobě reflexní vesty," popsala mluvčí Dopravního podniku poznávací znamení, podle kterého můžete informátora poznat.

Rádci v ulicích tak uleví okénkům ve vestibulech metra, kde jsou i bez aktuálních změn začátkem každého září dlouhé fronty. V nich každoročně stojí především rodiče školáků a studenti, kteří se do metropole sjíždějí na střední a později i vysoké školy.

Vše zařídíte od počítače, ale počkáte si

Všichni mají šanci se frontě vyhnout. Opencard si lze pořídit přes internet a stejně tak je možné si jednotlivé kupony dobíjet on-line. Pokud se pro takovou variantu rozhodnete, počítejte však s tím, že budete muset první měsíc jezdit na jednotlivé jízdenky. Na vystavení Opencard má totiž město rovných 30 dní.

K vyřízení stačí na webových stránkách www.opencard.cz kliknout na zarážku Jak zařídit a první z možností je Podat on-line žádost. Je k tomu zapotřebí mít fotografii v elektronické podobě. Za děti podávají žádost rodiče.

Vystavení karty stojí rovnou stokorunu. Ta se pak zaplatí při převzetí. Míst, kde si kartu vyzvednout, je v metropoli 16. Jde o informační centra ve Škodově paláci a paláci Adria a o některé pobočky Městské knihovny.

Měsíční, čtvrtletní, pololetní i roční kupony se v současnosti nahrávají na Opencard. Výjimkou jsou studenti vysokých škol, kteří si mohou zakoupit papírovou průkazku a do ní zakládat jednotlivé papírové kupony. Papírovou kartu samozřejmě on-line zakoupit nelze.

Poplatek za rychlost: 250 korun

Pokud nechcete na Opencard čekat 30 dní, můžete si ji nechat vyřídit expresně. Tuto službu nabízí v paláci Adria nebo Škodově paláci. Město si však za to účtuje příplatek 250 korun.

V případě, že kartu už vlastníte a chcete si na ni nahrát jenom kupon, frontám se pravděpodobně vyhnete na méně frekventovaných stanicích metra, v centru na Roztylech nebo v centrálním sídle v ulici Na Bojišti.

Jak podat on-line žádost o Opencard

1. Na webových stránkách www.opencard.cz kliknete na zarážku "Jak zařídit" a první z možností je "Podat on-line žádost".

2. Podmínkou je mít pasovou fotografii v elektronické podobě. 3. Město má na výrobu karty 30 dní.

4. Vyzvednout si ji lze na 16 místech, v informačních centrech paláců Adria a Škodova a v pobočkách Městské knihovny.

5. Vystavení karty stojí 100 korun.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Po srážce auta s vlakem na Příbramsku pro řidiče letěl vrtulník

Ke střetu osobního auta a vlaku na železničním přejezdu v Jincích na Příbramsku...

Na železničním přejezdu v Jincích na Příbramsku se odpoledne střetl vlak s osobním autem. Zraněného řidiče přepravil do...

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

Fotopast zachytila v rezervaci v Milovicích vlka, na zubry si netroufne

Fotopast zachytila vlka v přírodní rezervaci v Milovicích. (11.4.2018)

Na pastvinu mezi pratury, divoké koně a zubry v bývalém vojenském prostoru Milovice nakrátko zavítal vlk. Přítomnost...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz