Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražanům v pondělí ráno poradí informátoři. V terénu jich bude padesát

aktualizováno 
Padesátka informátorů dopravního podniku zamíří v pondělí brzy ráno do stanic pražské MHD. Vedení podniku chce jejich prostřednictvím zabránit tomu, aby se zmatení cestující chodili ptát na změny jízdních řádů k okénkům. U těch se i bez revolučních změn stojí začátkem každého září nekonečné fronty.

Už v pátek chodili po městě pracovníci dopravního podniku, kteří cestujícím rozdávali materiály s popisem změn. V reflexních vestách se na důležitých pražských uzlech objeví také informátoři. Ve městě jich bude asi padesát. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jedete v tramvaji číslo 14 a rázem je z ní 24. Léta vaší zastávkou projížděla tramvaj 19, a najednou se místo toho blíží šestnáctka. Pokud si novou cestu nenaplánujete předem, zachrání vás zhruba 50 vyškolených lidí ve vestičkách.

Kde hledat informace

Informátoři budou v pondělí u stanic: Skalka, Želivského, Flora, Hradčanská, Smíchovské nádraží, Anděl, Palmovka, Háje, Kačerov, Budějovická, Strossmayerovo náměstí.

Informační centra Dopravního podniku se nacházejí ve stanicích metra Anděl, Muzeum a Nádraží Holešovice, v obou terminálech ruzyňského letiště a v budově magistrátu v Jungmannově ulici. Cestující mohou volat informační linku Dopravního podniku na čísle +420 296 191 817.

V pondělí se budou pohybovat od půl sedmé ráno do půl sedmé večer například na Andělu, Palmovce, Hájích, Budějovické nebo na Želivského.

"Je to standardní jako při každé jiné výluce. Budou mít na sobě reflexní vesty," popsala mluvčí Dopravního podniku poznávací znamení, podle kterého můžete informátora poznat.

Rádci v ulicích tak uleví okénkům ve vestibulech metra, kde jsou i bez aktuálních změn začátkem každého září dlouhé fronty. V nich každoročně stojí především rodiče školáků a studenti, kteří se do metropole sjíždějí na střední a později i vysoké školy.

Vše zařídíte od počítače, ale počkáte si

Všichni mají šanci se frontě vyhnout. Opencard si lze pořídit přes internet a stejně tak je možné si jednotlivé kupony dobíjet on-line. Pokud se pro takovou variantu rozhodnete, počítejte však s tím, že budete muset první měsíc jezdit na jednotlivé jízdenky. Na vystavení Opencard má totiž město rovných 30 dní.

K vyřízení stačí na webových stránkách www.opencard.cz kliknout na zarážku Jak zařídit a první z možností je Podat on-line žádost. Je k tomu zapotřebí mít fotografii v elektronické podobě. Za děti podávají žádost rodiče.

Vystavení karty stojí rovnou stokorunu. Ta se pak zaplatí při převzetí. Míst, kde si kartu vyzvednout, je v metropoli 16. Jde o informační centra ve Škodově paláci a paláci Adria a o některé pobočky Městské knihovny.

Měsíční, čtvrtletní, pololetní i roční kupony se v současnosti nahrávají na Opencard. Výjimkou jsou studenti vysokých škol, kteří si mohou zakoupit papírovou průkazku a do ní zakládat jednotlivé papírové kupony. Papírovou kartu samozřejmě on-line zakoupit nelze.

Poplatek za rychlost: 250 korun

Pokud nechcete na Opencard čekat 30 dní, můžete si ji nechat vyřídit expresně. Tuto službu nabízí v paláci Adria nebo Škodově paláci. Město si však za to účtuje příplatek 250 korun.

V případě, že kartu už vlastníte a chcete si na ni nahrát jenom kupon, frontám se pravděpodobně vyhnete na méně frekventovaných stanicích metra, v centru na Roztylech nebo v centrálním sídle v ulici Na Bojišti.

Jak podat on-line žádost o Opencard

1. Na webových stránkách www.opencard.cz kliknete na zarážku "Jak zařídit" a první z možností je "Podat on-line žádost".

2. Podmínkou je mít pasovou fotografii v elektronické podobě. 3. Město má na výrobu karty 30 dní.

4. Vyzvednout si ji lze na 16 místech, v informačních centrech paláců Adria a Škodova a v pobočkách Městské knihovny.

5. Vystavení karty stojí 100 korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz