Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská ČSSD sepsala petici proti změnám MHD, hrozí i referendem

  14:44aktualizováno  14:44
Pražská sociální demokracie nesouhlasí se změnami v pražské MHD a sepsala petici. Pod ní má již tisíc podpisů. Pokud se vedení Prahy nebude peticí zabývat, jsou socialisté připraveni sesbírat padesát tisíc podpisů nutných pro referendum.

Lidé čekají na tramvajové zastávce u Masarykova nádraží v Praze. V metropoli začal od pondělí platit změněný jízdní řád. (3. září 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Podle zastupitele a bývalého radního pro dopravu Karla Březiny se pražským sociálním demokratům podařilo jen v průběhu dnešního dopoledne sesbírat tisícovku podpisů.

"Téma změn v městské hromadné dopravě se tak musí projednat na nejbližším jednání zastupitelů hlavního města," uvedl Březina.

Jak se v září neztratit

Pokud tato snaha sociálních demokratů vyjde vniveč, jsou prý připraveni sbírat podpisy dál. Jakmile jich bude padesát tisíc, chtějí vyvolat místní referendum.

Pražští socialisté jsou přesvědčeni, že se veřejná doprava v hlavním městě oproti stavu před změnami zhorší. "Aktuální nastavení změn povede k významnému omezení veřejné dopravy v Praze a tím ke zhoršení kvality života velké části obyvatel. Změny budou mít negativní dopad na seniory, pohybově handicapované spoluobčany a maminky s kočárky," píše se v petici.

Jak to vypadalo ráno v MHD čtěte ZDE

Navíc jim vadí, že změny byly schváleny narychlo a vedení města ani Ropid je neprodiskutoval například s dopravním výborem zastupitelstva hlavního města, městskými částmi ani s Pražany. Navíc je neschválili pražští zastupitelé, ale pouze radní.

Proti změnám se ale již dříve postavili lidé na sociálních sítích nebo jednotlivé městské části. Těm především vadilo, že se s nimi nikdo o změnách nebavil a Ropid jejich připomínky do systému vůbec nezohlednil.

Vedení hlavního města je ale s prvním dnem "ostrého" provozu spokojené a vše prý funguje bez problémů. "Nevznikly zmatky, autobusy i tramvaje jezdily po svých trasách tak, jak mají," uvedl náměstek primátora Josef Nosek.

Podle informací dispečerů Dopravního podniku jezdily vozy MHD s přesností na 75 procent , mimo špičku přes 80 procent. Nicméně hned pět metrobusů, které mají tvořit páteř nového systému v rámci autobusové dopravy, nabíralo až dvacetiminutová zpoždění. Jednalo se například o linky 177, 183 nebo 188.

Jednotlivé stížnosti zasílali iDNES.cz čtenáři i z dalších míst (autobus 118 nepobíral, komplikovanější spojení s přestupem z Radotína do Komořan, kloubové autobusy na lince 188 zdržují dopravu v ostré zatáčce u zastávky Sdružení aj.)

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.



Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...



Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Lídr Pirátů doufá v pražskou vládu bez kmotrů, tramvaje by vedl okruhem

Kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Piráti.(17.9.2018)

Nebudou jen křiklouny z opozice. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib je přesvědčen, že jeho strana zvládne i vládnout. Vystudovaný...

Najdete na iDNES.cz