Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice mají ke změnám v MHD stovky připomínek. Změní se jen drobnosti

  19:23aktualizováno  19:23
Společnost Ropid, která plánuje dopravu v Praze, vyhoví stížnostem některých starostů na nový systém. Půjde ale spíše o kosmetické úpravy. Například linka 196 by cestující měla vozit až ke vstupu do metra na opačné straně ulice, mezi Stodůlkami a Butovicemi pojede víc spojů.
Starostům vadí, že lidé musí častěji přestupovat. Ropid to ale změnit nechce. (Ilustrační snímek)

Starostům vadí, že lidé musí častěji přestupovat. Ropid to ale změnit nechce. (Ilustrační snímek) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Po schůzce se starosty městských částí se dopravní plánovači z Ropidu rozhodli, že opraví jen drobnosti.

"Městské části leckdy zopakovaly připomínky, které nám zaslaly ještě před spuštěním nového systému. Evidujeme tu ale i požadavky, kterým si myslím, že budeme schopní vyhovět brzy. Třeba Praha 10 chce, aby linka 196 přivezla cestující přímo k vestibulu metra Strašnická, aby nemuseli chodit podchodem," uvedl šéf společnosti Ropid, Pavel Procházka.

Přehled veškerých změn v pražské MHD najdete zde

Mezi další žádosti městských částí, které hodlá Ropid akceptovat a jež je možné změnit v příštích týdnech, patří vylepšení návazností spojů mezi Starými Petrovicemi a Hostivaří. Více spojů by také dopoledne mělo jezdit mezi Stodůlkami a Butovicemi.

Jenže to neřeší zásadní výtky městských částí, kterým vadí častější přestupy a zrušené linky, leckdy se jim nezamlouvají ani trasy nových spojů. "Od příštího týdne budeme s jednotlivými městskými částmi jednat a detailně se zabývat dopravní situací na jejich území," zmínil radní pro dopravu Josef Nosek.

Které spoje MHD vadí městským částem

Které spoje MHD vadí městským částem

Přitom běžnou praxí je, aby se s městskými částmi detailně diskutovalo ještě před změnami v hromadné dopravě.

"Ačkoliv se městských částí uprostřed města neměly změny MHD nijak výrazně dotknout, opak je pravdou. Odklon linky 16 z Bělehradské ulice, kde se nedávno otevřel úřad práce pro Prahu 1 a 2, tedy asi pro 85 tisíc lidí, je vážnou závadou. Navíc se dopravně roztrhly Vinohrady ve prospěch linky 5 místo zachování linky 11 a navíc nevhodně ukončené u Olšanských hřbitovů, to je barbarství," postěžoval si místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

"Vždy je tam nějaká náhrada. Z krátkodobého pohledu tady o žádné změně neuvažujeme," oponoval mu mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Ropid změny vyhodnotí až v zimě

Radnice Prahy 4 si zase stěžovala na zkrácení linky 148, která spojovala porodnici v Podolí s Budějovickou, a lidem ze Starého Spořilova vadí, že k jízdě na Budějovickou musí nově přestupovat. Přímá linka jim jede z Kačerova, kde musí na zastávku chodit nepěkným podchodem.

"Vrátit linku 148 zpátky na Budějovickou opravdu neuvažujeme, ten autobus tam jezdil prázdný, až to byla hanba. To by bylo plýtvání penězi. Co se týká Starého Spořilova, zajímavé je, že ti, kteří jezdí nově na Budějovickou, si stěžují, že je to tam špatné, a ti, kteří jezdí nově na Kačerov, si stěžují, že zase ten je špatný," uvedl Drápal.

I další městské části se připojily ke kritice změn v hromadné dopravě. Z deseti městských částí, které MF DNES oslovila, neměly výtky jen dvě. Organizátor dopravy společně s městem ale trvají na svém. Těmito námitkami se budou zabývat za několik měsíců, pokud si na tyto změny budou stěžovat i cestující ve velkém průzkumu spokojenosti.

Radnice Prahy 6 například uvedla, že se jí nezamlouvá zkrácení linky 218, která jezdí z Dědiny. "Uvidíme, co změny v této oblasti udělají. Vyhodnotíme je koncem roku," dodal Drápal.
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Dva Nizozemce poslal soud kvůli útoku na číšníka do vazby, tři vyhostil

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával trest pro pětici Nizozemců,...

Soud potrestal první členy skupiny cizinců, kteří o víkendu napadli a vážně zranili číšníka v Praze. Tři Nizozemci...

Další z rubriky

Autobus MHD nepojede, řidiče pobodal hmyz. A náhradníci nejsou

Autobus. Ilustrační foto

Druhým dnem bojuje dopravce Arriva v Praze s nedostatkem řidičů autobusů. Ve středu odpoledne navíc jednoho ze šoférů...

V pražské Krči prasklo potrubí, voda podemlela chodník

V pražské Krč prasklo potrubí. (26.42018)

V ulici Zelený Pruh v pražské Krči odpoledne prasklo vodovodní potrubí. Voda podemlela část chodníku a silnice. Opravy...

Zastupitelé o Libeňském mostu nerozhodnou, neprošel program

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Ačkoliv pražští radní za ANO a ČSSD podpořili záměr zbourat Libeňský most kvůli jeho špatnému stavu a na jeho místě a...

Najdete na iDNES.cz