Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice mají ke změnám v MHD stovky připomínek. Změní se jen drobnosti

  19:23aktualizováno  19:23
Společnost Ropid, která plánuje dopravu v Praze, vyhoví stížnostem některých starostů na nový systém. Půjde ale spíše o kosmetické úpravy. Například linka 196 by cestující měla vozit až ke vstupu do metra na opačné straně ulice, mezi Stodůlkami a Butovicemi pojede víc spojů.
Starostům vadí, že lidé musí častěji přestupovat. Ropid to ale změnit nechce. (Ilustrační snímek)

Starostům vadí, že lidé musí častěji přestupovat. Ropid to ale změnit nechce. (Ilustrační snímek) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Po schůzce se starosty městských částí se dopravní plánovači z Ropidu rozhodli, že opraví jen drobnosti.

"Městské části leckdy zopakovaly připomínky, které nám zaslaly ještě před spuštěním nového systému. Evidujeme tu ale i požadavky, kterým si myslím, že budeme schopní vyhovět brzy. Třeba Praha 10 chce, aby linka 196 přivezla cestující přímo k vestibulu metra Strašnická, aby nemuseli chodit podchodem," uvedl šéf společnosti Ropid, Pavel Procházka.

Přehled veškerých změn v pražské MHD najdete zde

Mezi další žádosti městských částí, které hodlá Ropid akceptovat a jež je možné změnit v příštích týdnech, patří vylepšení návazností spojů mezi Starými Petrovicemi a Hostivaří. Více spojů by také dopoledne mělo jezdit mezi Stodůlkami a Butovicemi.

Jenže to neřeší zásadní výtky městských částí, kterým vadí častější přestupy a zrušené linky, leckdy se jim nezamlouvají ani trasy nových spojů. "Od příštího týdne budeme s jednotlivými městskými částmi jednat a detailně se zabývat dopravní situací na jejich území," zmínil radní pro dopravu Josef Nosek.

Které spoje MHD vadí městským částem

Které spoje MHD vadí městským částem

Přitom běžnou praxí je, aby se s městskými částmi detailně diskutovalo ještě před změnami v hromadné dopravě.

"Ačkoliv se městských částí uprostřed města neměly změny MHD nijak výrazně dotknout, opak je pravdou. Odklon linky 16 z Bělehradské ulice, kde se nedávno otevřel úřad práce pro Prahu 1 a 2, tedy asi pro 85 tisíc lidí, je vážnou závadou. Navíc se dopravně roztrhly Vinohrady ve prospěch linky 5 místo zachování linky 11 a navíc nevhodně ukončené u Olšanských hřbitovů, to je barbarství," postěžoval si místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

"Vždy je tam nějaká náhrada. Z krátkodobého pohledu tady o žádné změně neuvažujeme," oponoval mu mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Ropid změny vyhodnotí až v zimě

Radnice Prahy 4 si zase stěžovala na zkrácení linky 148, která spojovala porodnici v Podolí s Budějovickou, a lidem ze Starého Spořilova vadí, že k jízdě na Budějovickou musí nově přestupovat. Přímá linka jim jede z Kačerova, kde musí na zastávku chodit nepěkným podchodem.

"Vrátit linku 148 zpátky na Budějovickou opravdu neuvažujeme, ten autobus tam jezdil prázdný, až to byla hanba. To by bylo plýtvání penězi. Co se týká Starého Spořilova, zajímavé je, že ti, kteří jezdí nově na Budějovickou, si stěžují, že je to tam špatné, a ti, kteří jezdí nově na Kačerov, si stěžují, že zase ten je špatný," uvedl Drápal.

I další městské části se připojily ke kritice změn v hromadné dopravě. Z deseti městských částí, které MF DNES oslovila, neměly výtky jen dvě. Organizátor dopravy společně s městem ale trvají na svém. Těmito námitkami se budou zabývat za několik měsíců, pokud si na tyto změny budou stěžovat i cestující ve velkém průzkumu spokojenosti.

Radnice Prahy 6 například uvedla, že se jí nezamlouvá zkrácení linky 218, která jezdí z Dědiny. "Uvidíme, co změny v této oblasti udělají. Vyhodnotíme je koncem roku," dodal Drápal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Policie pátrá po vězni, který uprchl z vycházky v pražských Nuslích

Policisté pátrají po uprchlém vězni Pavlu Emmerlingovi

Čtyřiadvacetiletý vězeň ve čtvrtek odpoledne utekl z vycházky v pražských Nuslích, na které byl se svým vychovatelem....

Najdete na iDNES.cz