Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změny pražské MHD zvýšily počty přestupů, zastávky to nezvládají

  10:42aktualizováno  10:42
Přestože změny v pražské MHD začaly platit již 1. září, stále je co vylepšovat - na nových přestupních zastávkách chybějí přístřešky, někde musí lidé zbytečně pobíhat mezi zastávkami. Plánovači slibují nápravy, ty ale přicházejí pomalu.

Od září přibylo přestupů. (Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Z kraje září bavilo Pražany video o podivném přestupování mezi autobusy na Strahově. Tehdy přijel autobus pod číslem 191, vyklopil cestující, kteří si popoběhli na sousední zastávku a nasedli do stejného autobusu, ale tentokrát s číslem 143 (na přestupování na Strahově se podívejte zde).

Na tak bizarní přestup tu už cestující nenarazí, ale měsíc a půl od velkých změn veřejné dopravy se ukazuje, že je co zlepšovat. "Bylo by dobré zajistit návaznosti spojů na Strahově, hlavně o víkendu a večer. Autobus odjíždí ze Strahova zhruba o 3 minuty dříve," píše na Facebooku Pražské integrované dopravy jeden z cestujících.

Které zastávky chtějí upravit

Praha 3
Radnice žádá kompletní rekonstrukci zastávek Biskupcova, Nákladové nádraží Žižkov, Želivského. Biskupcova podle radnice není na tolik přestupů dimenzovaná, zastávka Nákladové nádraží Žižkov je úzká a nemá zábradlí (to se řeší). Želivského zase není bezbariérová.

Praha 4
Žádá doplnění přístřešků, košů, laviček na zastávky Dvorce, Budějovická, Nemocnice Krč, Hlavní.

Praha 5
Žádala instalaci přístřešku v zastávce Kavalírka (směr z centra). Přístřešek tam už je.

Praha 6
Požadovala sjednocení zastávek na Strahově, doplnit přístřešky v zastávce Stadion Strahov. Řeší se. Obyvatelé podle mluvčí Adama Halmošiho požadují obnovení zastávky Pod Královkou (zrušena kvůli zrušení linky 217).

Praha 10
Chce výstupní zastávky linky 196 přímo u vchodu do metra Strašnická. Řeší se.

Pozn.: jedná se o výběr městských částí.

Jindy je evidentní, že jistá návaznost v jízdních řádech je, ale v praxi to nefunguje - například přijede 191 a ve chvíli, kdy se otevírají dveře, navazující 143 odjíždí.

Podle dopravního ředitele Dopravního podniku Ladislava Urbánka návaznosti sledují. "Budeme to posouvat tak, aby tam k takovýmto věcem nedocházelo," řekl.

Aby cestující nemuseli přebíhat mezi zastávkami především ve směru k Andělu, stačí sjednotit výstupní a nástupní zastávky. To se však dosud nestalo. "Radnice to připomínkuje od začátku. Už to prověřili s kloubovým autobusem, ale ukázalo se, že bez stavebních úprav není jednoduše možné zastávku sjednotit," řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Podle Urbánka se na nápravě pracuje.

"Není to jen naše věc, čekáme na vyjádření policistů a úředníků z magistrátu. Jejich rozhodnutí očekáváme do konce týdne," sdělil.

Zastávku upravili, nepočítali s přestupy

Toto není jediná výtka městských částí směřující k úpravě zastávek, kde se nyní častěji přestupuje. Dopravní podnik a organizátor dopravy už některé z nich vyřešil.

"Instalovali jsme již přístřešky v nástupní zastávce linky 123 na Kavalírce, obnovila se zastávka linky 4 na Čechově náměstí a prověřujeme další možná vylepšení přestupních uzlů," řekl šéf Ropidu Pavel Procházka.

Třeba Praha 3 hlásí, že má potíže na zastávce Biskupcova směrem do centra. "Ta zastávka je sice nedávno zrekonstruovaná a dobře zabezpečená, ale na tak masivní přestupování není dimenzována," řekl místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut.

Další v pořadí zmiňuje Rut stanici Nákladové nádraží Žižkov, která je nezabezpečená a úzká. Podle Procházky je možné tady osadit zábradlí. "To pokládám za nutné, avšak zcela nedostatečné řešení," odvětil Rut.

Radnice Prahy 4 požaduje, aby se klíčové přestupní body v Praze 4 vybavily dalšími lavičkami, odpadkovými koši a další zastávky se zastřešily. "Pro cestující jsou problematické zejména zastávky Dvorce, Budějovická, Nemocnice Krč, Hlavní," vyjmenoval místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz