Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trasy některých pražských linek se od konce června znovu změní

  10:45aktualizováno  10:45
Pražané si budou muset zvyknout na další změny v městské hromadné dopravě. Od 29. června začne platit nový jízdní řád. Změny se dotknou pěti tramvajových a 11 autobusových linek. Jde už o několikátý zásah od revoluční proměny v loňském září.

Pražané si budou muset od 29. června zvyknou na další změny v městské hromadné dopravě. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Další úpravy, které nyní přicházejí, jsou podle společnosti Ropid plánované. Týkají se pěti tramvajových a jedenácti autobusových linek. A u některých dalších spojů se mění intervaly. Úpravy mají platit od soboty 29. června.

"Jedná se o avizované doladění systému metropolitních linek, který začal v Praze fungovat loni v září. Díky změnám z loňského roku uspoříme zhruba 307 milionů ročně. Úpravy, které začnou platit koncem června, přinesou dalších 20 až 30 milionů korun ročně," říká mluvčí organizátora dopravy společnosti Ropid Filip Drápal.

Kompletní seznam nových změn v pražské MHD si můžete prohlédnout ZDE

Dopravní plánovači v mnoha ohledech do nynějších změn zakomponovali požadavky městských částí, kterým se zářijová revoluce v MHD často velmi příčila. To se týká například Prahy 3, na jejíž radnici se štosovaly dopisy místních obyvatel kritizujících zrušení přímého tramvajového spojení Jarova a Vinohrad.

"Rozhodnutí Ropidu vítáme. Lidé si velmi stěžují na zhoršenou dopravní situaci. Zejména nutný přestup na žižkovské tramvajové zastávce Biskupcova byl podle nich horor. Přeplněný úzký ostrůvek mezi vytíženými ulicemi je nepřehledný a nebezpečný," popsal situaci mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.

Od konce června tak bude tramvaj číslo 11 jezdit až na Spojovací a trasu mezi I. P. Pavlova, Želivského a Černokosteleckou zajistí nově vzniklá linka 13. Druhou konečnou bude mít na nuselském náměstí Bratří Synků.

Nově některými částmi Prahy budou jezdit ještě tramvaje číslo 2 a 5. Dvojka spojí přes Dejvickou Petřiny s Divokou Šárkou. Pětka pojede z Podbaby na Malostranskou, přes Vltavu na náměstí Republiky, dále na Olšany a přes Žižkov až na konečnou Ústřední dílny DP v Malešicích.

Někde se po protestech místním vyhoví, jinde ne

Provoz linky 22 zase dopravní plánovači v části její trasy omezují. Původně navrhovali, aby mezi Bílou Horou a Vypichem a na druhé straně trasy mezi nádražím Strašnice a Hostivaří jezdil v méně vytížených denních dobách každý druhý spoj. Dvaadvacítka coby páteřní linka byla často terčem kritiky, protože právě na těchto koncových úsecích vozí mimo špičku více vzduchu než cestujících. 

To je realita i u některých dalších páteřních spojů. Poté, co byl původní návrh Ropidu zveřejněn, ozvali se obyvatelé Prahy 6, kteří se nechtěli vzdát spojů jedoucích na Bílou Horu. A tak plánovači z Ropidu ustoupili. Omezí se tak jen koncový úsek v Praze 10.

"Toto opatření vychází i z doporučení řady dopravních odborníků, že kapacita linky 22 byla mimo špičky v této oblasti naddimenzována," přiznal Drápal.

Proč stížnostem Prahy 6 plánovači vyhověli a třeba lidem z Prahy 5, kteří si hlasitě stěžovali na zkrácení linky 123, ne? "Někde jsou protesty oprávněné, jinde méně a někde neoprávněné, je potřeba zvažovat pro a proti," dodal Drápal.

I cestující využívající městské autobusy se musí připravit na novinky. Některé trasy se prodlužují na okraj Prahy, na dalších přibudou kloubová vozidla, jinde se mění jen intervaly.

Například 121 už nebude končit na Budějovické, ale bude pokračovat na Kavčí hory a dále k Podolské vodárně. Autobus 293 zase spojí Milíčov a Háje s Budějovickou. Cestující, kteří zvolí tuto linku, se dostanou na Spořilov, Kačerov a třeba i k Thomayerově nemocnici v Krči.

Přesto, že si mnozí cestující na veliké zářijové změny stěžovali, vzniklo i přímé spojení Budějovické a Smíchova. Po prodloužení linky 118 z Dvorců na Smíchovské nádraží vzrostl počet jejích pasažéru o 116 procent. Jízda autobusem je rychlejší než cesta metrem.

"Počet cestujících na lince 118 od září vzrostl natolik, že je nezbytné nasadit kloubové autobusy. Budou tu jezdit v pracovní dny. Na Smíchov pojedou i o víkendech, přičemž doposud končily všechny víkendové spoje na Dvorcích," upřesnil Drápal.

Trvalé změny v MHD od 29. června:

Autobusy (výběr nejdůležitějších změn)

101 Prodloužení o úsek Nádraží Hostivař-Zentiva-Depo Hostivař ve špičkách prac. dnů a vybrané spoje v prac. dny večer. (Nahrazuje 122) 

106 Zkrácení o úsek Kačerov - Roztyly, v úseku Nádraží Braník - Psohlavců nově přes zastávky Černý kůň, Na Lysinách a Jitřní 

118 V úseku Dvorce-Smíchovské nádraží nově celodenně, celotýdenně. 

121 Nová trasa: Nádraží Braník-Na Lysinách-Zálesí-Nádraží Krč-Poliklinika Budějovická-Zelená liška-Pankrác Kavčí hory-Pražského povstání - Podolská vodárna (nahrazuje l. 148) 

122 Zrušena (nahrazena 101 a 181) 

135 Zkrácení o úsek Chodov-Koleje Jižní Město.

143 Úprava intervalů. Zavedení návazností s linkou 191 v zastávce Stadion Strahov. Nově metrobus.

148 zrušena (nahrazena linkou 121) 

154 zrušena (nahrazena l. 197) 

168 Zřízena zastávka Nárožní.

170 V úseku Brechtova - Chodovec jede nově přes zastávky Donovalská, Benkova a Brodského.

172 Zavedení vík. provozu od 6:00 do 20:00, omezení v prac. dny dop. 

173 Rozšíření provozu v úseku Nádraží Modřany-Násirovo náměstí v prac. dny cca do 19:00.

179 Nově metrobus.

191 Úprava intervalů celotýdenně, o víkendu jsou všechny spoje vedeny v celé trase. Zavedení celotýd. návazností s linkou 143 v zastávce Stadion Strahov.

193 Prodloužení vybraných spojů o úsek Šeberák - Volha - Chodov.

197 V oblasti Jižního Města jede nově přes zastávky Na Jelenách, Chodov, Brodského, Donovalská a Brechtova do zastávky Háje.

232 Zkrácení o úsek Háje - Milíčov. 

253 Ve směru Na Beránku zřízena zastávka Nádraží Braník.

269 Ve směru OC Čakovice zřízena zastávka Satalická obora. Ve směru z Letňan zřízena zastávka K Cihelně. 

293 Nová trasa: Milíčov-Háje-Sídliště Spořilov-Kačerov-Nemocnice Krč-Nad Havlem-Poliklinika Budějovická.

296 V úseku Háje-Newtonova nově přes zastávku Horčičkova, v oblasti Dolních Počernic jede ve směru Černý Most nově přes zastávky Škola Dolní Počernice a Stará obec a zároveň nezajíždí do zastávky Dolní Počernice. 

504 V úseku Pražského povstání - Sídliště Pankrác vedena přes Kavčí hory.

505, 510 Zřízena zastávka Brumlovka.

H1 Prodloužení intervalů.

H2 Obnovení linky pro tělesně postižené v trase Florenc-Hradčanská-Nemocnice Motol-Kodymova. V prac. dny od cca 6:30 do 20:30.

Tramvaje 

2 Nová trasa: Petřiny - Vozovna Střešovice - Dejvická - Div. Šárka 

3 Nádraží Braník - Sídliště Modřany jen ve špičkách prac. dnů. 

4 Pouze ve špičkách prac. dnů. 

5 Nová trasa: Podbaba - Malostranská - Nám. Republiky -Olšanské náměstí - Flora - Želivského - Černokostelecká- Ústřední dílny 

7 Zkrácení o úsek Černokostelecká-Ústřední dílny DP (v tomto úseku nahrazena linkou 5) 

8 V úseku Hradčanská - Dlouhá třída vedena přes Strossm. nám. 

11 Prodloužení v prac. dny do 20:00 o úsek Olšanské hřbitovy  - Želivského - Spojovací. 

13 Nová linka: Náměstí Bří Synků - I. P. Pavlova - Muzeum - Flora - Želivského - Černokostelecká. 

17 V úseku Výstaviště Holešovice - Vozovna Kobylisy pojede jen polovina spojů. 

22 V úseku Radošovická - Nádraží Hostivař mimo špičky prac. dnů a o víkendu pojede jen polovina spojů. 

Poznámka: jde o výběr MF DNES


Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

VIDEO: Muž v Praze obtěžoval lidi v tramvaji, cestující ho vyhodil ven

Dvojice podle svědka napadala cestující v tramvaji

Potyčka několika cestujících se odehrála v úterý večer v tramvaji linky číslo 12 na zastávce Újezd v Praze 5. Podle...

Další z rubriky

V šesti stanicích metra se ráno zastavily eskalátory, dvě byly uzavřeny

Přibližně v polovině září se uzavře jeden ze dvou výstupů ze stanice metra...

Na šesti stanicích metra vypadly během ranního provozu eskalátory. Stanice Křižíkova a Palmovka byly nakrátko uzavřeny...

Praha neustoupí, střechu pasáže na Budějovické definitivně čeká demolice

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Bezvýsledná jednání se tento týden změnila ve válku slov. Magistrát a vedení Domu bytové kultury (DBK) se vzájemně...

VIDEO: V oboře Hvězda lesníci pokáceli invazivní duby a suché stromy

Pokácené stromy

Správce městských lesů na začátku března pokácel desítky stromů v oboře Hvězda v Praze 6. Obyvatelům této čtvrti se ale...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz