Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražskou odpadní vodu mohl znečistit zemědělec. Život v řece neohrozil

  18:21aktualizováno  18:21
Silné znečištění, které se dostalo do pražské kanalizace, bylo biologické povahy. To znamená, že ho zřejmě způsobilo velké množství hnojiv, fekálií či silážní šťávy. Čistička na Císařském ostrově kvůli tomu musela zvýšit přísun chemikálií do vody. Život ve Vltavě, kam ji pak vypouští, ohrožen není.

Čistička odpadních vod na Císařském ostrově | foto:  Petr Topič, MAFRA

O problému Praha informovala ve středu. Ústřední čistírna odpadních vod kvůli téměř dvojnásobnému množství dusíku vyhlásila havárii první kategorie.

„Nepovolený nátok jsme zaznamenávali v průběhu února a března, nyní se už nic takového neděje, jestli se k tomu dotyčný zase odhodlá, nelze předjímat,“ sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

V čistírně kvůli znečištění museli zvýšit dávky chemikálií, aby mohli vodu následně vypouštět do Vltavy nekontaminovanou.

„Nešlo o vylití litru ředidla do kanálu. Znečištění způsobily látky biologického charakteru, chemikálie to nejsou. Kolik toho mohlo být, nedokážeme odhadnout. Jednalo se o ale jednorázové nátoky,“ doplnil mluvčí.

Provozovatel zatím nemá kompletní výsledky rozborů. Prozatím zvýšil na maximum množství používaných čisticích chemikálií, tedy síranu železitého, síranu železito-hlinitého a flokulantů - látek, které urychlují sedimentaci kalu. „Abychom zabránili zvýšeným hodnotám dusíku ve vodě, která opouští čistírnu,“ řekl Mrázek.

Dle jeho vyjádření nemá havárie na život ve Vltavě, kam upravená odpadní voda proudí, žádný negativní vliv. „Byl jsem se podívat na výtoku z čistírny, rybáři tam normálně chytají ryby,“ tvrdil Mrázek. Už vůbec se nemusí lidé obávat kohoutkové vody - její zdroje a čistírna jsou na opačných koncích řetězce.

Čistička se vrátí do normálu během několika týdnů

Znečištění ovšem narušilo procesy v čistírně. Pokud nepřijde další pohroma, dostanou se do normálu během několika týdnů.

Město nyní hodlá podat trestní oznámení na neznámého pachatele. „Pachatele jsme se snažili vystopovat zatím neúspěšně. Máme ale domněnky,“ sdělil Mrázek.

Česká inspekce životního prostředí nepotvrdila ani nevyvrátila, že viníkem může být zemědělec. „Biologická látka, která způsobila nadměrné znečištění odpadních vod, svými vlastnostmi odpovídá čistírenskému kalu,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Burketová. Jako možný znečišťovatel se nabízí i nelegální průmyslový zdroj.

Společně s pražským magistrátem a PVK inspekce situaci a kvalitu vody hlídá. „Navrhli jsme opatření na minimalizování škod, máme vytipované možné zdroje znečištění a v současnosti provádíme šetření,“ doplnila mluvčí.

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Zdrogovaný šofér utíkal policistům Blankou, předtím je v tunelu naboural

Metrostav dokončil stavební práce na tunelovém komplexu Blanka. Výstavba přišla...

V tunelu Blanka skončila dopolední honička pražských policistů se sedmadvacetiletým šoférem audi. Muž jim uvnitř tunelu...

Praha 1 chce omezit alkohol na dalších místech, nová vyhláška má zpoždění

Bronislav Žyla má v 37 vitrínách 4 459 miniaturních lahviček s alkoholem.

Praha 1 chce přidat další lokality v centru města do seznamu míst, kde se podle stávající vyhlášky nesmí pít alkohol na...

Policie ukončila vyšetřování po výbuchu v kralupské chemičce

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Policie v pátek odpoledne ukončila vyšetřování na místě výbuchu v areálu chemičky ve středočeských Kralupech nad...

Najdete na iDNES.cz