Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na polích zůstalo jen bahno. Povodně si účtují další stovky milionů

  18:05aktualizováno  18:05
Obilí, zelenina, ovocné stromy. Na úrodě všech zemědělských plodin ve středních Čechách se zásadním způsobem podepsala povodeň. Zemědělci zatím odhadují škody na 267 milionů korun. Nejhůř jsou na tom ti, kteří nebyli pojištěni. Nyní čekají na pomoc státu.

Největší škodu má Zdeněk Moc z Nymburska na zelenině, kterou pěstuje v rovině. Kvůli tomu odsud neodtéká voda. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Měsíc po povodních se zemědělci vzpamatovávají z šoku, který jim způsobila letošní jarní voda. Na polích na Mělnicku a Nymbursku je letos místo obvyklých zelenajících se lánů obilí, cibule či zelí bahno a obrovské louže vody.

Mnohým zemědělcům voda poničila velkou část úrody, odnesla ornici a zaplavila louky.

Zemědělské škody po povodních v kraji

  • Agrární komora zatím odhaduje v kraji škodu na zhruba 267 milionů korun.
  • Zaplaveno bylo přibližně 9 800 hektarů.
  • Nejvíce zasažena byla oblast Mělnicka, a to kolem soutoku Labe a Vltavy a v okolí těchto toků, a dále oblast Nymburska, v okolí Labe a jeho přítoků.
  • Škody nezpůsobila jen velká povodňová vlna zkraje června, ale i o týden později kroupy a vichřice a následné přívalové deště.

Jedním z takových je Petr Hanka, který hospodaří v Mochově a Obříství na Mělnicku. Oblast patří k nejpostiženějším v kraji. Právě zde vytvořilo před čtyřmi týdny rozvodněné Labe a Vltava obrovskou lagunu. Hanka tady na pěti stech hektarech pěstuje zeleninu a brambory. Voda mu zničila tři sta hektarů.

"Přišly tři živelní události za sebou. Nejprve záplavy, pak krupobití, které totálně zdevastovalo 80 hektarů. A pak ještě přišly srážky. Nic takového nepamatuju," říká Petr Hanka.

Svým zákazníkům tak letos nedodá zřejmě ani kilo kořenové zeleniny a cibule. Pryč je také většina kedlubny a zelí.

Jestli čeká podporu od státu? "Co mám informace, jsem skeptický, zatím žádné peníze na odškodné vyčleněny nejsou," uvádí pěstitel Hanka.

Podobnou obavu mají i další oslovení zemědělci, kteří doufali, že stát bude rozdělovat mimořádnou podporu podle hektarů.

A dvakrát růžově to pro ně opravdu nevypadá. Ministerstvo zemědělství chce zasaženým zemědělcům pouze povolit odklady plateb státu, vyplatit jim dříve dotace, na které mají nárok i tak, nebo jim nabídnout bezúročnou půjčku.

Prodlužuje se také termín dotačního Programu rozvoje venkova, týká se však pouze lesních kalamit. "Není to nic, co by mohli zemědělci použít na sanaci škod, nejde o konkrétní částku třeba za zničený hektar, jak se o tom uvažovalo," komentuje šéf mělnického zemědělského svazu Zdeněk Straka.

Uhynuly desítky tisíc kilogramů ryb

Z těžké situace nepomohou poškozeným zemědělcům ani pojišťovny. Většina z nich totiž pojištěna proti živelním katastrofám není, a to kvůli vysoké ceně pojistek.

"Byli jsme pojištěni loni a doteď pojistku splácíme, stála 1,5 milionu. Letos jsme ji neměli," popisuje předseda Zemědělského družstva Dřísy na Mělnicku. Ze dvou a půl tisíce hektarů jim voda zničila 190. Přišli o řepku, brambory, ječmen, kukuřici nebo slunečnici. Škoda umaže celý letošní předpokládaný zisk. Družstvo se navíc podle svého předsedy doteď vzpamatovává z povodní 2002.

Naopak pojištěn byl Petr Hanka. A vyplatilo se. "Zachránilo nám to kůži. Roky jsme pojistku neměli, nyní ale stát pěstitelům zeleniny přispívá na pojistku padesát procent. Myslím, že zemědělci bez pojistky svedou za této situace existenční boj," uvádí Hanka.

Agrární komora zatím odhaduje v kraji škodu na zemědělských plochách zhruba ve výši 267 milionů korun. Zaplaveno bylo téměř 9 800 hektarů. Poškozeni byli ve velkém i rybáři. Voda odnesla z rybníků rybí plůdky a uhynuly desítky tisíc kilogramů ryb.

Přesnější údaje o zaplavených hektarech a počtu poškozených zemědělců chtějí agrárníci vyčíslit do dvou týdnů. Informace o škodách však nebudou ani tak konečné.

"To, jaká bude škoda na úrodě, se pozná v řádu týdnů, měsíců. V roce 2002 povodeň třeba přinesla do některých oblastí úrodnou zeminu, a naopak tedy někde prospěla. Je to samozřejmě extrémní případ, ale je jasné, že škody nyní nejdou odhadovat," říká mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Petr Hlavatý. Právě fond má evidenci škod nyní na starosti.Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Další z rubriky

Trolejbus mezi Palmovkou a Letňany nejezdí, má rozbité dveře

O první jízdu trolejbusem po Praze po 45 letech byl mezi lidmi velký zájem.

Trolejbus, který od července začal jezdit z pražské Palmovky do Letňan a zpět, od pondělí přerušil provoz. Zřejmě kámen...

V pražské městské dopravě mají přibýt vozy s klimatizací i platby kartou

Nová faceliftovaná tramvaj Škoda ForCity Alfa

Veřejná doprava v Praze je často chválena jako jedna z nejspolehlivějších i nejlevnějších v Evropě. I přes to, že ve...

Praha 1 se opět pokouší prosadit omezení otevírací doby nočních podniků

Restaurace Prašivka na Letné

Praha 1 připomněla primátorce Adrianě Krnáčové, aby se radní města konečně začali zabývat návrhem vyhlášky, která jim...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz