Řidiči často značku srazí, ale policii nehodu neoznámí. (Ilustrační snímek)

Řidiči často značku srazí, ale policii nehodu neoznámí. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Zlínského kraje

Vandalové poničili na středočeských silnicích značky skoro za milion

  • 3
Silničáři ve Středočeském kraji se potýkají s vandaly, kteří ničí dopravní značky. Jen loni na jejich opravy dali tři čtvrtě milionu. Další škody působí zloději, kteří kradou od silnic prakticky cokoliv. Třeba i zrcadla na křižovatkách.

Nenávist k fotbalovému trenérovi Františku Strakovi stále působí škodu správcům silnic a dálnic. Někdo posprejoval dopravní tabule na silnici R7 u sjezdu do Kněževsi. Na jedné je například nápis "Straka" s vulgárním obrázkem.

"Pracovníci středočeské správy silnic nápisy zkusí nejprve vyčistit, aby to bylo méně nákladné," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Výměna jedné velkoplošné tabule stojí kolem 40 tisíc korun. ŘSD zmapovalo celou trasu a zjistilo, že jsou některé části tabulí poničené rovněž mechanicky. "Uvidíme, zda se budou měnit. Výměna menší značky vyjde do deseti tisíc korun, ty velké patří bohužel k těm nejdražším. S poškozováním značek se setkáváme i jinde, ale spíše na silnicích nižších tříd, což si řeší kraje," doplnila Vápeníková.

Škody na značkách

750 tisíc korun ročně stály loni nápravy škod po vandalství nebo krádežích na dopravním značení jen na silnicích druhé a třetí třídy ve středních Čechách.

70 tisíc korun byla loni škoda jen z jedné takové krádeže u silnice - zloději ukradli celá svodidla.

40 tisíc korun stojí velkoplošná dopravní tabule, jaké nyní vandalové poničili na silnici R7.

Až 10 tisíc korun stojí běžná značka.

Krajská správa a údržba silnic (SÚS), která spravuje silnice druhé a třetí třídy, za loňský rok musela spravit nebo vyměnit značky kvůli vandalům za tři čtvrtě milionu korun. Začátkem roku museli silničáři vyměnit zničenou značku s nápisem Amerika v Unhošti.

Škoda dosáhla skoro milionu korun

Problémy mají i s tím, pokud řidič nabourá do značky, nenahlásí nehodu ani se nepřizná, že značku porazil, a ujede. Osazení jedné klasické značky stojí kolem pěti tisíc korun. Pro řidiče však může poničená nebo chybějící značka znamenat nebezpečí.

"Pokud jde o klasickou značku, ty většinou máme na skladě, takže ji můžeme osadit hned, ale některé se musí nechat vyrobit, což trvá několik dní," upozornil vedoucí cestmistr SÚS Tomáš Račák. Cestmistři pravidelně silnice kontrolují nebo jim o škodách říkají policisté, ale to, že je někde poničená značka, by měli hlásit i sami řidiči.

Podle vedoucího dopravního inspektorátu benešovské policie Zdeňka Štěpánka je každá značka, i když je poničená, platná. Řidiči se tak většinou nemohou vymlouvat. "Když bude šestihranná, tak je jasné, že je to stopka. Když jde o trojúhelník na výšku, je to dání přednosti v jízdě. To je všeobecně známé. Nemusí být čitelná, protože žádná jiná značka toho tvaru neexistuje," upozornil Štěpánek.

Problematické to ale může být při kulatých značkách, které zakazují vjezd, stání, zastavení nebo určují rychlost.

Zloději teď kradou dokonce i zrcadla z křižovatek

Třeba na Kolínsku se setkávají s vandalismem u silnic tak dvakrát do měsíce. Ovšem jaro a léto jsou nejhorší měsíce a případů potom přibývá. Mladí lidé v noci odcházejí ze zábavy a často v opilosti ničí, co jim přijde do cesty.

"Když je léto, pohybují se pěšky, chodí po silnici z diskoték. Máme pak vyvrácené značky, které hodí do pole. Ničí i autobusové zastávky. A dokonce jsme měli i značku, na kterou někdo střílel," vyjmenovala mluvčí kolínské policie Věra Žídková. Občas se najdou i vtipálci, kteří obrátí směrovky.

"Trendem" poslední doby je odcizení dopravních zrcadel, která zlepšují přehlednost a bezpečnost na silnicích, hlavně v křižovatkách. Naposledy v lednu zmizelo v Pavlíkově na Rakovnicku. Přitom jedno nové zrcadlo stojí 18 tisíc korun. Kradou se ale i kanály nebo zábrany proti sněhovým závějím.

"Loni jsme měli i dva případy krádeže silničních svodidel, což jsou velké částky. V jednom případě to bylo za sedmdesát tisíc korun. Vše hlásíme policii, málokdy se však chytí viník," podotkl Račák.