Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoo a botanickou zahradu spojit nechceme, mírní obavy náměstek primátorky

  13:45aktualizováno  13:45
Zaměstnanci botanické zahrady se dopisem zastali odvolaného ředitele, vyjádřily v něm obavy ze slučování zahrady se zoo. Ty ale mírní náměstek primátorky Petr Dolínek. Podle něj je třeba, aby se v současnosti obě zahrady rozvíjely odděleně.

Botanická zahrada v pražské Troji | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nedávné odvolání ředitele botanické zahrady Oldřicha Vacka (čtěte zde) stále rezonuje Prahou. Zaměstnanci zahrady poslali ve středu na magistrát dopis, ve kterém se ohrazují proti postupu radních. Zastupitelům si stěžuje i sám Vacek, a navíc se ho zastal i bývalý ředitel Zoo Praha, Petr Fejk.

Pravda je, že botanická zahrada má během posledního roku a půl ve svém čele již pátého ředitele či osobu pověřenou řízením zahrady.

„Za této situace je jakýkoliv koncepční rozvoj zahrady nemyslitelný. Narůstá mezi námi proto obava o další budoucnost botanické zahrady jako samostatné odborné instituce,“ píší na magistrát zaměstnanci zahrady. Přibližně ze sto třiceti tamních pracovníků se jich pod dopis podepsalo čtyřiašedesát.

Odvolání ředitele vnímají jako účelové, což zavdává příčinu spekulacím, jež destabilizují zahradu. Nejvíce je prý znepokojují dohady, podle kterých se má botanická zahrada sloučit se sousední zoo (více zde). V dopise proto vyzvali náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD), který má zahradu v gesci a který odvolání Vacka předložil radním, aby vyjasnil, jaké jsou jeho záměry.

Dolínek ve čtvrtek pro MF DNES odmítl, že by o slučování zahrad v současnosti uvažoval. Obavy, které zaměstnanci vyjadřují, jsou podle něj jen důsledkem dopisu Petra Fejka, ve kterém se Vacka zastal a označil za možný důvod jeho odvolání právě snahu zahrady sloučit.

Podle Dolínka je však třeba, aby se v současnosti obě zahrady rozvíjely odděleně. „Jejich spojení by podle mě minimálně v příštích dvou letech nebylo prospěšné. I z toho důvodu, že zoologická zahrada v tuto chvíli prochází poměrně silnou investiční fází a spojení by mohlo její rozvoj zpomalit,“ dodává Dolínek.

Vacek: jsou to polopravdy a lži

I odvolaný ředitel Vacek zaslal na magistrát dopis, adresoval jej všem zastupitelům. Ohrazuje se v něm proti výrokům, které na jeho adresu Dolínek uvedl před hlasováním radních o jeho odvolání. Ředitel na jednání rady přizván nebyl, vyžádal si však jeho audiozáznam.

„Ten jednoznačně dokládá, že se pan náměstek při zdůvodňování mého odvolání dopustil hrubého a účelového zkreslování informací, použití zavádějících polopravd, užití neověřených spekulací a lží,“ píše v dopisu Vacek. Náměstek tím podle něj ostatní radní uvedl v omyl.

Důvody ředitelova odvolání nechtěl magistrát komentovat, uvedl pouze to, že Vacek nenaplnil manažerská očekávání. Při neveřejném zasedání rady byl však Dolínek sdílnější.

Mluvil o rozsáhlých personálních změnách, ke kterým prý ředitel po svém nástupu přikročil, o údajném zvýhodňování zaměstnanců, které ředitel osobně znal, oslabení ekonomického oddělení zahrady, uzavření nevýhodné smlouvy týkající se projektu Kořeny osobnosti, o údajném zaměstnání ředitelovy manželky a jmenoval řadu dalších úskalí ředitelova působení v zahradě.

Vacek v obsáhlém dopise jednotlivé Dolínkovy výtky rozebírá a snaží se je vyvrátit. „Všechna tato tvrzení musím považovat za lživá, za pošpinění mého jména a očerňování mé osoby, které vede ke snížení mé konkurenceschopnosti na trhu práce,“ uvedl Vacek.

Například uvádí, že od nastoupení do funkce ukončil z organizačních důvodů pracovní poměr pouze čtyřem zaměstnancům. Mezi nimi například ekonomické náměstkyni Vladislavě Brennerové, která podle něj kromě jiných pochybení uzavřela nevýhodné smlouvy na pronájem užitkových vozů.

Proti takovému nařčení se však naopak ohradila Brennerová. „Pan ředitel neuvěřitelným způsobem lže. Kdyby to byla pravda, podal by na mě kvůli smlouvám trestní oznámení. Ale nic špatně s nimi nebylo. Dotčené firmy prošly podle zákona veřejnou soutěží,“ říká.

Vacek se v dopise obšírně vyjadřuje i k dalším náměstkovým výtkám. Dolínek však ředitelovy výhrady odmítá komentovat. „Nebudu se s ním dohadovat přes média. Pan ředitel byl ve zkušební době, magistrátní odbor jeho odvolání jednoznačně doporučil a většina radních odsouhlasila,“ řekl náměstek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

V Libni a Karlíně se trénuje na povodně, až do večera bude omezený provoz

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhá v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz