Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrekonstruované náměstí v Příbrami bude mít dvě kašny a více zeleně

  17:23aktualizováno  17:23
Už v červnu se Příbramští dočkají nového náměstí. První fáze rekonstrukce náměstí Tomáše Garrigua Masaryka bude totiž ukončena s posledním květnovým dnem. Místní i návštěvníky uvítají nové povrchy, klidnější doprava a spousta zeleně. Přibudou dvě kašny, kostel dostane novou fasádu.

Rekonstrukce má příbramské náměstí zpříjemnit hlavně pro pěší. Rozšíří se chodníky, vymění se jeho povrch a přibude zeleně. | foto: MÚ Příbram

"Poslední významnější rekonstrukce centrálního příbramského náměstí se prováděla před více než 50 lety. Od té doby se stav náměstí hodně zhoršil. A to nejen stav ulic a chodníků, ale také vodovodních a kanalizačních sítí. Současně s opravami těchto sítí byla na náměstí TGM provedena také výměna elektrorozvodů a plynovodního potrubí," popsal starosta města Josef Řihák.

Příbramské náměstí T. G. Masaryka bude mít nový povrch. Zůstane tu přibližně i

Rekonstrukce má náměstí zpříjemnit hlavně pro pěší. Rozšíří se chodníky, kompletně se vymění jeho povrch a přibude zeleně. Naopak silnice pro auta bude užší.

"Náměstí zůstane průjezdné pro auta tak, jak byli lidé zvyklí, jen se ulice zúží a tím se i zklidní doprava. Zůstane tu přibližně i stejný počet parkovacích míst jako před rekonstrukcí," doplnil Řihák.

Budou dvě kašny i výstava archeologických nálezů

"Důležité rovněž je, že do oprav se zapojili i vlastníci hlavních silnic, které tudy vedou – Středočeský kraj a Ředitelství silnic a dálnic. Ti si opravili svoje komunikace a náměstí tak bude opravdu úplně nové," doplnil.

Výměnou povrchů však rekonstrukce nekončí, bude probíhat až do 31. srpna. Tehdy by měla být dokončena nová kašna. Ty budou na náměstí hned dvě.

Obnově neunikne ani dominanta náměstí, kostel sv. Jakuba. "Děláme též nové schody ke kostelu, a to jak z čelní strany, tak i z boku. Nepůjde přitom o schody zcela nové, ale opětovně sestavené z původních kamenných bloků. A v neposlední řadě město Příbram věnovalo katolické farnosti 800 tisíc korun na opravu fasády kostela," dodal Řihák.

V průběhu rekonstrukce, která město vyšla asi na 41 milionů korun, si přišli na své i archeologové. Při průzkumu odkrytého povrchu náměstí narazili na základy domů z 12. století. Domy byly soustředěné právě v okolí kostela, může tedy jít o původní osídlení města z dob raného středověku.

Dalšími nálezy byly pozůstatky hřbitova, zrušeného v 18. století, nebo železné pece (o nálezech více čtěte ZDE). Objevy archeologů by mělo město prezentovat na zvláštní výstavě.

Autor:Nejčtenější

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Tunel Blanka se vrátil do běžného provozu, kolony řídly pomalu

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Pražský tunel Blanka se před 12:30 vrátil do běžného provozu. V některých částech magistrály však přetrvávaly kolony...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

Vedení Prahy po dvou letech opět řeší, zda vrátit tramvaje na Václavák

Tramvaje na Václavském náměstí.

Po dvou letech se magistrát vrátil k projednávání posílení tramvají v okolí Václavského náměstí. Institut plánování a...

Na Kolínsku se muž zabil poté, co těžce zranil ženu. I ona záhy zemřela

Ve Vrbčanech na Kolínsku policie vyšetřuje smrt muže a vážné zranění ženy....

Středočeští policisté vyšetřují na Kolínsku smrt muže, u kterého byla nalezena vážně zraněná žena. I ona ale i přes...

VIDEO: Opilému muži koukaly z kanálu jen nohy, vytáhli ho strážníci

Mladík uvízl zaseknutý v kanálu

Pražští strážníci vyjížděli v noci na čtvrtek k opilému mladému muži, který uvázl v kanále v Templové ulici v Praze 1....

Najdete na iDNES.cz