Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeši po zrušení újezdu v Brdech překreslí mapy, obce se zvětší

  19:04aktualizováno  19:04
Kartografové budou muset ve středních Čechách předělat mapy. A to kvůli plánovanému zrušení vojenského újezdu v Brdech. Sedmnácti obcím na Příbramsku a Berounsku se pak zvětší katastr. To samé se stane rovněž některým obcím v Plzeňském kraji.

Zrušení vojenského újezdu Brdy zvětší rozlohu řady obcí. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nejvíc má povyrůst Obecnice na Příbramsku, a to o 45,5 kilometru čtverečního. Věšínu a Jincům ve stejném okrese by se spravované území mělo rozšířit o více než dvacet kilometrů čtverečních.

Spíš než radost z nově nabytého území, které by armáda měla opustit do konce roku 2015, však u starostů převládají obavy. Rozšířené katastry totiž budou znamenat pro obce víc povinností.

Jak se rozšíří obce

Obecnice (Příbram) 45,50 km²

Věšín (Příbram) 25,30 km²

Jince (Příbram) 23,50 km²

Nepomuk (Příbram) 18,90 km²

Zaječov (Beroun) 16,00 km²

Podluhy (Beroun) 10,10 km²

Malá Víska (Beroun) 8,90 km²

Vranovice (Příbram) 7,90 km²

Chaloupky (Beroun) 4,70 km²

Křešín (Příbram) 4,20 km²

Ohrazenice (Příbram) 3,10 km²

Sádek (Příbram) 2,75 km²

Drahlín (Příbram) 2,20 km²

Bratkovice (Příbram) 0,75 km²

Hvozdec (Beroun) 0,75 km²

Láz (Příbram) 0,60 km²

Felbabka (Beroun) 0,35 km²

Pozn.: Velikost obce je po jejím rozšíření.

"A možná malé výhody, co se týče rozpočtového určení daní," uvedl nedávno pro ČTK starosta Obecnice Josef Karas. S odchodem armády jako většina starostů nesouhlasí, jsou podle něj nejlepší a nejlevnější ochranou Brd.

Podobný postoj má i starosta Jinců Josef Hála. "Nebude to pro nás nic moc znamenat, akorát víc práce. Ani finančně to z hlediska rozpočtového určení daní moc zajímavé nebude. Ale je pravda, že aspoň zdroj pitné vody teď budeme mít na svém katastru," řekl starosta městysu, v němž jako jediném ze středočeských obcí přilehlých k vojenskému újezdu sídlí vojenská posádka.

Je tu od roku 1926 a více než dvoutisícové Jince se díky vojákům rozvíjely a dosud jimi v mnoha ohledech "žijí". Armáda tam má asi devět set lidí a další místní u posádky pracují jako civilní zaměstnanci.

Díky vojákům, kteří tu žijí a zakládají rodiny, navýšily Jince kapacitu školky nebo připravily lokalitu pro výstavbu asi padesáti rodinných domů a dvou bytových domů. Teď se místní i vojáci obávají, že kvůli zrušení vojenského újezdu bude zrušena i posádka.

"Logicky to vychází, proč bych rušil vojenský újezd tam, kde mám posádku, a nechával ho někde u Karlových Varů, kde posádka široko daleko není? Máme tu velkou posádku, na kterou máme nastavenou infrastrukturu, připravenou bytovou výstavbu, ale vojáci nestaví, protože nevědí, co bude," popsal starosta Hála.

Hejtmani projednají rozdělení Brd

Ministerstvo obrany však ujišťuje, že posádku Jince zrušit neplánuje. Nadále prý patří mezi perspektivní posádky, což se podle ministerstva zrušením Vojenského újezdu Brdy nezmění.

Pro potřeby běžného výcviku příslušníků 13. dělostřelecké brigády zde bude zachována z původního vojenského výcvikového prostoru jeho část jako posádkové cvičiště," uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu Armády ČR.

Rozdělení katastrů ze dvou třetin středočeským obcím a jednou třetinou obcím Plzeňského kraje bylo navrženo podle historických katastrů z roku 1949. Není však ještě definitivní, konečný materiál by měl být hotov do poloviny roku 2013, kdy bude ministerstvo předkládat vládě a následně parlamentu legislativní návrhy.

Fotogalerie

Se současným návrhem vedení Středočeského kraje, na rozdíl od toho Plzeňského, nesouhlasí. Trvá na tom, aby prostor vojenského újezdu byl zcela v jeho správě.

"Historicky toto území bylo součástí našeho kraje a jakékoli rozdělení by nebylo dobré. Jak se Brdy rozparcelují, tak to někdo rozkrade, zničí a pro naše vnoučata tu nic nezbude. Ale nemám nic proti tomu, že se udělají katastry. To totiž ještě neznamená, že obec si může dělat, co chce, naopak bude mít spoustu povinností," řekl středočeský hejtman Josef Řihák.

V lednu se chce sejít s hejtmanem Plzeňského kraje Milanem Chovancem. Řihák chce také vytvořit pracovní skupinu, která se bude tématem Brd zabývat. Měli by v ní být tři nebo čtyři lidé a fungovala by při sekretariátu hejtmana.

Podle Řiháka situace není nezvratná. "Sice to bude rozhodovat vláda, ale koncem roku 2014 by to měla schvalovat Sněmovna a současná vláda už tu nemusí za měsíc být. Vondra také vykřikoval, a už tam není," dodal hejtman.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

VIDEO: Zdrogovaný muž v kradené dodávce ujížděl policistům přes Stromovku

Policisté pronásledovali řidiče v kradené dodávce, který svou nebezpečnou...

Pražští policisté pronásledovali řidiče, který jim chtěl s kradenou dodávkou zmizet ve Stromovce. Po honičce parkem jej...

VIDEO: Dupnutí na hlavu i kopance. Opilí mladíci zbili ostrahu obchoďáku

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Brutální útok na dva pracovníky bezpečnostní agentury se odehrál u obchodního domu v Praze-Butovicích. Muži chtěli...

Bomba, křičel klient azylového domu z okna. Pyrotechnik vyjel zbytečně

Policejní pyrotechnik (ilustrační snímek)

Deset lidí museli v sobotu odpoledne evakuovat policisté z azylového domu v pražské Bubenči. Jeden z klientů zařízení...

Najdete na iDNES.cz