Novostavby v Zeleném údolí v Praze 4 | foto: Advokátní kancelář Vilímková, Dudák & Partners

Soud zamítl žaloby obyvatel Zeleného údolí, kteří se domáhali pozemků

  • 36
Ve středu zamítl odvolací soud žaloby desítek obyvatel pražské Krče, kteří bydlí v bytech vystavěných v rámci stavebního projektu Zelené údolí. Ti se domáhali zřízení vlastnictví nebo věcného břemene k pozemkům pod jejich byty a domy.

Stavby stojí na pozemcích společnosti GV Reality. Ta po obyvatelích rovněž požaduje v jiných sporech vydání bezdůvodného obohacení.

Rozhodnutí se týká zhruba 50 lidí ze dvou bytových domů, kterým nyní hrozí platby za užívání domů. Proti verdiktu Městského soudu v Praze je možné podat už jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Ačkoliv byty a rodinné domy poblíž centra IKEM v Praze 4 stojí už deset let, jejich majitelé dodnes nemají převedené pozemky. GV Reality, za kterou stojí advokát Vlastislav Andrš, pozemky získala od vedení bytového družstva v Zeleném údolí, které je prodalo údajně bez vědomí jeho členů za 18,5 milionu korun.

Nyní se obyvatelé u soudů snaží domoci toho, aby jim přiznaly vlastnické právo nebo věcné břemeno k užívání pozemků. Části z nich dříve nevyhověl Obvodní soud pro Prahu 4, což dnes odvolací soud potvrdil.

Podle soudkyně Evy Ištvánkové je předchozí verdikt správný a podle zákona. „Oprávněnost stavby se odvíjí od toho, zda byla vybudována se souhlasem vlastníka pozemku,“ uvedla.

Právní zástupci obyvatel Zeleného údolí s tímto výkladem nesouhlasí. „Rozhodnutí pro obyvatele znamená patovou situaci, fakticky i právně zcela nedořešenou. To Andršovi umožňuje po lidech vymáhat další, naprosto nepřiměřené poplatky, které navíc neustále zvyšuje,“ uvedla Petra Věchtová z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která vlastníky staveb zastupuje.

Cena stále roste

Verdikt se podle ní týká také dalších 1 500 obyvatel, kteří se soudí v samostatných řízeních. Andrš se jednání účastnil, nechtěl ho ale komentovat. Podle Věchtové advokát dříve odmítl snahu obyvatel o odkoupení pozemků.

„Odmítl i jejich aktuální nabídku stanovenou znaleckým posudkem na tři tisíce korun za metr čtvereční a požaduje 7 300 Kč. A jeho cena stále roste. Původně přitom pozemky koupil za pouhých 400 korun,“ dodala Věchtová. Předseda společenství vlastníků jednotek Jan Preiss řekl, že obyvatelé jsou „oběťmi spekulanta a developerské společnosti“.

Celková plocha pozemků pod domy je 10 tisíc čtverečních metrů. Podle právníků majitelů bytů by takto GV Reality mohla získat minimálně 264 milionů Kč. Vzhledem k rostoucí hodnotě pozemků prý navíc může každý rok požadovat vyšší sumy.

Soudkyně při odůvodnění verdiktu řekla, že si je vědoma toho, že její rozhodnutí patovou situaci neřeší. Soud podle ní ale musel především postupovat podle zákona.

Obyvatelé Zeleného údolí čelí podle Věchtové dalším zhruba sto žalobám, ve kterých po nich GV Reality chce u Obvodního soudu pro Prahu 4 vydání bezdůvodného obohacení. Firma se také před dvěma lety začala soudně domáhat zbourání rodinných domů, to ale soudy postupně zamítly.

Firma požaduje zaplatit 330 korun ročně za metr čtvereční, a to zpětně od roku 2012, kdy nabyla vlastnictví k pozemkům. Posudek, který si nechali zpracovat obyvatelé, oceňuje bezdůvodné obohacení na 150 korun za metr čtvereční ročně, tedy na méně než polovinu.

,