Neuspěli jste při přijímačkách kvůli chybě v zadání? Požádejte školu o nahlédnutí do testů. Dozvíte se, kolik přesně bodů jste získali a za co. (Ilustrační snímek)

Neuspěli jste při přijímačkách kvůli chybě v zadání? Požádejte školu o nahlédnutí do testů. Dozvíte se, kolik přesně bodů jste získali a za co. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Udělali jste přijímačky a skončili těsně pod čarou? Zkuste se odvolat

  • 0
Uchazeč, který nezískal počet bodů nutný k úspěšnému složení zkoušky, se jistě odvolávat nebude. Ten, kdo přijímačky udělal, ale skončil pár řádků pod čarou, protože škola přijímala jen určitý počet studentů, by to zkusit měl. Přečtěte si, jak na to.

Jana Jirásková z východních Čech se před několika lety nedostala na brněnskou Masarykovu univerzitu. V testech zazmatkovala a udělala hloupou chybu, která ji stála pár rozhodujících bodů.

"Když jsem zjistila, že mezi mnou a posledním přijatým je minimální rozdíl, podala jsem odvolání a doufala, že všichni na školu nenastoupí," říká dívka, která nyní studuje makroekonomiku. Její sázka na to, že ne všichni, kdo uspěli, se nakonec rozhodnou právě pro tuto školu, nakonec vyšla.

Třicet dní na žádost o přezkoumání

Doporučuje proto všem, aby v případě, že jim přijde rozhodnutí o nepřijetí, zvážili své šance na odvolání a zkusili ho podat. Takzvanou žádost o přezkoumání rozhodnutí musí každý poslat do třiceti dnů od doručení zamítnutí, ovšem škola nemá žádnou lhůtu, dokdy se má vyjádřit.

STATISTIKA

Kdy má smysl se odvolávat

Podat odvolání nebo přesněji žádost o přezkum výsledku přijímacích zkoušek má smysl jen tehdy, pokud jste skončili těsně pod čarou, zvláště u těch nejžádanějších oborů.

Ukazuje to například statistika z pražské Univerzity Karlovy. Na tu bylo v roce 2011 podáno do denního studia 56 250 přihlášek, škola přijala
18 967 uchazečů. Ti neúspěšní podali celkem
2 828 odvolání, rektor vyhověl 48 z nich, což odpovídá 0,1 procenta. Na jiných školách může být šance větší.

"Loni přišlo k přijímačkám na naši olomouckou Univerzitu Palackého
27 785 uchazečů, přijato bylo 9 281. Po přezkumném řízení děkani přijali dalších 952 studentů," počítá Radek Zogata.

Záleží také na tom, na jakou fakultu se hlásíte
– v Olomouci se například na tu filozofickou dostalo na odvolání pouze 14 uchazečů, kdežto na lékařskou 160.

Pokud se například domníváte, že za vaším neúspěchem je chyba v zadání, můžete školu požádat o nahlédnutí do testů. Z nich zároveň zjistíte, kolik přesně jste získali bodů a za co a zda byly vaše odpovědi dobře obodovány. Nemá smysl se odvolávat, pokud máte málo bodů, protože jste neodpovídali správně – v tom případě vám ani sporné zadání v jednom úkolu nepomůže.

V žádosti musíte uvést jméno, datum konání přijímaček nebo číslo, pod nímž jste je dělali, samozřejmě obor, na který jste se hlásili, a odůvodnění, proč se odvoláváte. "Pozor, některé školy mají vlastní formuláře žádostí – například Masarykova univerzita v Brně nebo Ostravská univerzita," upozorňují na webu Kampomaturite.cz.

Nejdříve odvolání putuje k děkanovi, který může rozhodnutí změnit a přijmout vás. Pokud trvá na tom, že vás na školu nevezme, přechází žádost k přezkoumání k rektorovi. Ten může rozhodnutí děkana fakulty potvrdit nebo ho změnit a v tom případě vám rovněž přijde zpráva, že jste byli přijati.

Renomované univerzity většinou na odvolání přijímají jen minimum uchazečů, protože už si nenechávají pro tyto případy žádná místa, jak bylo dříve zvykem.

"Při rozhodnutí o odvolání se zohledňují pouze vážné zdravotní problémy, případně sociálně znevýhodněné skupiny a podobně. Vzhledem k poklesu demografické křivky a změně financování vysokých škol je cílem snížit počet bakalářských studentů v prvních ročnících zhruba o třináct procent," říká mluvčí brněnské Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Podle ní tak v Brně uspějí jen jednotliví žadatelé, rozhodě ne desítky nebo stovky.

Držte se faktů, nesnažte se dojmout

Žádost by měla být co nejvěcnější a mělo by v ní zaznít v podstatě jen to, proti čemu se uchazeč odvolává. Nemá smysl v ní psát například o tom, že v rodině jsou lékaři už v několika generacích nebo že zájemce o studium měl až dosud vždy samé jedničky.

Fakulty nedojme líčení velkého zájmu o obor a nepřesvědčí je ani předchozí praxe, stejně jako nemá smysl se vymlouvat na momentální zdravotní indispozici či složitou osobní situaci. Buďte věcní, držte se faktů.