Strženou lávku vytáhly tanky z Labe v Nymburce po devíti hodinách

  8:26aktualizováno  17:59
Speciální vyprošťovací tanky vytáhly v Nymburce z Labe strženou konstrukci lávky, která byla kvůli havarijnímu stavu zdemolovaná. O stavbu nové lávky se hlásí několik projektantů včetně Jiřího Stránského, který byl autorem zdemolované lávky i zřícené lávky v Troji.

Nymburskou lávku měly původně vytahovat z řeky na břeh dva speciální tanky, nakonec se musel připojit i třetí, který byl v záloze.

Fotogalerie

„Lávka nešťastně z té vody kouká ve strmém úhlu, takže jsme si v pondělí vyzkoušeli, že část té síly jde do břehu a ne vyloženě do té nosné konstrukce. Třetí tank musí těm dvěma pomoci,“ řekl vedoucí stavby Karel Frankota z firmy Strabag .

Tanky dodali hasiči, do Nymburka dorazily z Přerova, Českých Budějovic a Havlíčkova Brodu. Vytáhly z Labe v Nymburce zatím zhruba polovinu lávky. Firma během dne třetí tank odpojila a nechala v akci dva. 

Celkem tanky z vody vyprostili kolem 200 tun betonu a železa. Hasiči s firmou pracovali zhruba do půl 6 večer. Práce tak trvaly celkem 9 hodin.

„Postupujeme podle harmonogramu, jde nám to dobře. Musím přiznat, že se pohybuje na samé hranici únosnosti, protože skutečně ta lávka je pro nás extrémně těžká, ale zvládáme to a věříme, že to vytáhneme,“ řekl během dne velitel zásahu hasičů Jiří Zima.

S demolicí začala firma Strabag v pátek, kdy shodila do řeky pilíře a části lávky z břehů. Lávka spadla do Labe v pátek asi po hodině demoličních prací. Pracovní stroj s hydraulickými nůžkami stačil přestřihnout zhruba jen 25 procent lan. Původně se předpokládalo, že jich bude nutné přerušit asi polovinu (o demolici lávky jsme psali zde).

Demolice by měla být kompletně hotova do 12. srpna. Pokud půjde vše dobře, lodní doprava se do místa vrátí již v sobotu.

O stavbu nové lávky přes Labe v Nymburce se uchází šest projektantů, mezi nimi i autor nyní zdemolované lávky Jiří Stráský. Vítěze město vybere v září.

Město dalo lávku zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Byla stejné konstrukce jako lávka v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci. Při demolici v Nymburce se potvrdilo, že lana lávky byla velice zkorodovaná.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.



Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...



Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

V Lysé nad Labem hoří hala na kovovýrobu, příčina požáru zatím není jasná

V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří 15. října 2018 výrobní hala společnosti...

V Lysé nad Labem na Nymbursku hoří výrobní hala společnosti Kovona, která vyrábí kovový nábytek. Situace se zhoršuje,...

Program pražské koalice bude nejdřív za týden, chce být vstřícná k opozici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib (uprostřed), lídr Prahy Sobě Jan Čižinský (vpravo) a...

Skončila první kola schůzek o programu rodící se koalice ve složení Pirátů, Spojených sil pro Prahu a uskupení Praha...

Sledujeme povolební vyjednávání v Praze

Budova pražského Magistrátu

Povolební vyjednávání v Praze se zatím vyvíjejí směrem ke koalici Pirátů, uskupení Spojené síly pro Prahu a Praha Sobě....

Najdete na iDNES.cz