Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noční klid v centru Prahy ohlídají měřiče hluku, mají pomoci strážníkům

  17:43aktualizováno  17:43
Nekončící halas v ulicích každou noc obtěžuje obyvatele Prahy 1. Radnice se proti tomu rozhodla bojovat měřiči hluku, jež mají pomáhat městské policii. Ta se však o plánu dozvídá až nyní. Noční klid kontrolovali loni v létě i členové antikonfliktního týmu, letos už nikoli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Od příštího týdne radnice začne měřiče testovat na nejhlučnějším místě městské části a v případě dobrých výsledků je v budoucnu nainstaluje na více místech. 

„Situace v nočních ulicích se stále zhoršuje. Hluk v centru naši městskou část pomalu vylidňuje, lidé včetně malých dětí se nemohou ve svých domovech dlouhodobě vyspat a mají zdravotní problémy. Stížnosti občanů na noční stav ulic jsou každodenní rutinou,“ popsal Ivan Solil (ČSSD), radní pro bezpečnost, prevenci kriminality a veřejný pořádek Prahy1.

Podle Solila je nejhorší situace na Starém Městě, hlavně v ulicích Dlouhá, V Kolkovně, Kozí a Masná, kde je řada barů a hospod, kam nejčastěji míří takzvaní pub crawleři neboli alkoholoví turisté. Ti se v noci pěšky přemisťují od jednoho baru k druhému a opojeni dělají na ulicích hluk.

Tři nové měřiče radnice nainstaluje příští týden na kamerovém sloupu právě na malém náměstí, kde se sbíhají zmíněné ulice. Za celé zařízení, instalaci a software radnice zaplatila téměř 95 tisíc korun.

V hostinci může být hluk až 70 decibelů

Čidla budou v následujících týdnech fungovat v testovacím provozu, kdy radnice získá data a pak je vyhodnotí. 

„Uprostřed náměstí na kamerovém sloupu umístíme tři měřiče s kovovými displeji, každý bude směřovat jinam. Pokud se bude hladina hluku pohybovat pod 60 decibelů, bude naměřené číslo svítit zeleně, v okamžiku překročení limitu, který je podle doporučení hlavního hygienika ČR 64 decibelů pro venkovní prostory, se čidlo rozsvítí červeně,“ popsal Solil. 

V hlasitých hostincích se hodnoty hluku pohybují kolem 70 decibelů. Hodnota 60 decibelů se dá naměřit i kvůli hlasité konverzaci, proto by čidla mohla svítit červeně pořád.

„Aby nedocházelo k neustálému blikání naměřených hodnot, zvažujeme nastavení časových intervalů zobrazení naměřené hladiny, případně odstupňování zobrazovaných hladin hluku například o pět decibelů,“ uvedl Solil.

Díky tomu, že budou měřiče na kamerovém sloupu, strážníci jednoduše vyhodnotí, jestli je nutné na místě při překročení limitu zasahovat.

Pro měřiče hluku ale nejsou všichni radní. Eva Špačková (ODS) je vůči nim skeptická. „Uvidíme, jestli se setkají s nějakou dobrou odezvou. Já si myslím, že v boji proti hluku nepomůžou,“ řekla bez bližšího vysvětlení.

Podle Solila je na Praze 1 nedostatek strážníků, kteří na dodržování nočního klidu dohlížejí, měřiče by proto suplovaly jejich práci. V současné době jich zde pracuje zhruba 240, podle městské policie by jich však bylo zapotřebí minimálně o sto více.

„Instalací těchto měřičů chceme rovněž pomoci i strážníkům. V případě nutnosti zásahu nemusejí složitě dohledávat a zjišťovat, zda byl či nebyl překročen hlukový limit,“ podotkl Solil.

Městská policie o měřičích nevěděla. „Kontaktovali jsme zástupce městské části Praha 1 a požadovali jsme vysvětlení. Sdělili nám, že jde o zkušební provoz a zatím se nás to netýká. Zástupci městské části s námi budou jednat o dalším využití zařízení až po vyhodnocení zkušebního provozu,“ uvedla mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Strážníci řeší rušení nočního klidu buď na základě oznámení občanů, nebo vlastním zjištěním. „Nejvíce stížností bývá právě v letním období, kdy má převážná většina Pražanů přes noc otevřená okna a i běžný hovor dvou osob je může ve ztichlé ulici rušit,“ dodala Seifertová. Za nedodržování nočního klidu hrozí lidem pokuta až deset tisíc korun.

Začněte se zabývat naším návrhem, žádá magistrát Praha 1

V loňském roce fungoval od května do září v Praze 1 antikonfliktní tým, který do ulic radnice vyslala kvůli protikuřáckému zákonu a dodržování zákazu pití alkoholu v ulicích. Letos jej však nasadit nechce. Podle Solila se na tom zastupitelstvo Prahy 1 dostatečně neshodlo.

Praha 1 také ve středu připomněla magistrátu, aby se začal zabýval již čtyři roky připraveným návrhem vyhlášky o omezování otevírací doby barů a klubů v centru. Podle města je to ale právně problematické.

Radní Prahy 1 navrhují zavírací dobu ve dvě hodiny ráno v pracovních dnech a ve tři hodiny ráno ve dnech předcházejících dnům pracovního klidu.

Pevná zavírací doba by se podle analýzy, kterou si radnice nechala vypracovat, dotkla přes sto podniků v ulicích Dlouhá, Dušní, Jakubská, Kozí, Malá Štupartská, Masná, Michalská, Rybná a V Kolkovně.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Lídr SPD Hynek Beran chce pro mimopražské zavést mýto

Kandidát na primátora Hynek Beran. (11.9.2018)

Zopakovat úspěch SPD z loňska, takový úkol má v Praze odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora by...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz