Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skořápky jsou zpátky ve hře, podvodníci v Praze oživují staré praktiky

  17:47aktualizováno  17:47
Jako záblesk historie se v Praze objevují některé praktiky podsvětí 90. let minulého století. Skořápky náleží k řemeslům, která z portfolia podsvětí hlavního města takřka vymizela, spolu například s ruličkáři, uspávačkami, trhači bankomatů nebo zloději sejfů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: PČRiDNES.cz

Šikovné prsty, spolehlivé reflexy a dobrý postřeh plus tři hrnečky a plastová kulička. S tímhle vybavením lákala na hlavním turistickém tahu na Karlově mostě banda podvodníků naivní hráče na partii skořápek. Na hru, která svou konjunkturou prošla v 90. letech.

Sedmičlenná parta podvodníků, složená z Češky, tří Slováků, Makedonce a Chorvata, operující se skořápkářským byznysem na Karlově mostě nyní čelí obvinění z provozování nepoctivých her a sázek. Starý podvodný hazard obvykle svým provozovatelům královsky vydělává a „kavkám“, napáleným účastníkům, hodně bere.

Na první vsazenou stovku proti bankéři anebo jeho naháněči oběť vyhrála. Jde o klasickou vějičku, pak už následuje pouze trpký řetěz proher. 

„Měli jasně rozdělené role. Jeden z nich hru přímo provozoval a ostatní dělali, že jsou hráči a vyhrávají nemalé částky. To mělo nalákat potenciální hráče, kteří se zastavovali a po chvilce sledování hry nabyli dojmu, že je velmi snadné vyhrát,“ popsal policejní mluvčí Jan Daněk.

Poslední slovo v případu skupiny z Karlova mostu bude mít Obvodní soud pro Prahu 1, návrh na podání obžaloby by k němu státní zástupce, dozorující tento případ, mohl podat v nejbližších týdnech. Sedmičku obviněných může soud poslat na dva až osm roků za mříže.

Hledej a prohraj

„Kde je kulička, tak hledej kuličku,“ tenhle ryčný pokřik skořápkářů slavil v Praze žně od počátku 90. let. Okolí Masarykova nádraží, od Florence k Bílé labuti, v okolí obchodního domu Máj. Hra bývala v rukou Srbů, Albánců, Rumunů anebo Bulharů. K naháněčům a „přihrávačům“, kteří okolo vytvářeli nezbytný pohyb a také tím zajišťovali přísun dalších „kavek“, náleželi Češi.

Do banku na jednu hru padala zpravidla padesátikoruna, ta při značném obratu naivních hráčů zajišťovala provozovatelům skořápek solidní příjmy.

 „Psychologické triky i dobře sehrané divadlo, to je princip činnosti skořápkáře, který je schopen kuličku schovat v prstech nebo v dlani a umístit pod kteroukoliv skořápku,“ uvedl psycholog Joža Spurný z Policejní akademie ČR.

Skořápky se v polovině 90. let hrály nakonec také v jednací síni Obvodního soudu pro Prahu 1. U soudu s jednou z hráčských part zazněla expertiza psychologa Slavomila Hubálka spolu se zasvěceným svědectvím někdejšího varietního umělce, který krok za krokem postup skořápkářů předvedl a odhalil jejich know-how. To přispělo k tomu, že padl průlomový rozsudek za podvod.

Problematikou se zabýval také Nejvyšší soud ČR v Brně. „Takzvané skořápky jsou nepoctivou hrou, ve které nemají účastníci rovné postavení. Soudy tak mohou její provozovatele trestat, aniž by jim prokázaly přímý úmysl podvádět. Stačí fakt, že skořápky na veřejnosti hráli a přijímali sázky,“ uvedl Nejvyšší soud.

Nehynoucí ruličkáři

Na okraj zájmu zapadla další kvetoucí podvodná živnost z 90. let, „ruličkáři“. Okolo Staroměstského náměstí se aktuálně objevuje jejich soudobá varianta. 

„Nabízejí výhodnou směnu valut, místo ní však turisté dostanou bezcenné běloruské rubly,“ uvádějí policisté. 

V 90. letech ruličkáři operovali podle několika šablon. Nejjednodušší trik spočíval ve chvatné směně peněz za ruličku valut, v níž byly kromě jedné dvou bankovek na vrchu jen nastříhané papíry. Podvodník po směně zmizel ve spleti průchodů.

„Přepočítejte si obálku“

Sofistikovanější varianta byla postavena na směně valut v obálkách. Když klient zjistil, že v jeho balíčku pár bankovek chybí, ruličkář si obálku převzal zpět. Poté se dal do přepočítávání on. Následně se vše odehrávalo podle obdobného scénáře. „Směnárník“ či jeho asistenti vytvořili zmatek, následoval výkřik: „Vejšky!“ Po něm se podvodníci rozběhli všem směry. Pochopitelně nezapomněli na peníze.

Rohypnolová vášeň

V převratných devadesátých letech se hojně vyskytovala také razantnější kriminalita. V pražských ulicích a barech se vyrojily houfy prostitutek. „Některé z nich se rozhodly si cestu k výdělku zkrátit,“ uvedl bývalý šéf mravnostního oddělení pražské kriminálky Jiří Vosolsobě. K tomu posloužil například rohypnol či podobné léky.

Nejznámější z „uspávaček“ se stala Jaroslava Fabiánová, v roce 1996 léky na spaní zabila maďarského řidiče. Městský soud v Praze ji poslal na 10 let za mříže. Po propuštění spáchala dvě loupežné vraždy, za něž si nyní odpykává doživotní trest.

Z policejních svodek takřka vymizely také krádeže bankomatů a sejfů. 

„I vzorec kriminálního jednání může podléhat módním vlnám. Doba patří sofistikovaným technologiím a k nim se může stěhovat i kriminalita,“ uvedl Joža Spurný.

Policie zadržela skořápkáře, který se na Karlově mostě soustředil na turisty.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz