Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská jízdenka do Kladna se odkládá, autobusová revoluce čeká celý kraj

  18:40aktualizováno  19:00
Lidé z Kladenska dojíždějící do metropole se jednoduššího cestování s jedinou jízdenkou hned tak nedočkají. Plánované propojení oblasti s pražskou integrovanou dopravou totiž nebude dříve než za rok. Podle organizace Ropid se čeká na nové systémové řešení dopravy v Praze a Středočeském kraji.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Projekt integrace Kladenska do systému společné pražské a středočeské dopravy bude trvat déle, než jsme předpokládali,“ potvrdil iDNES.cz mluvčí organizace Ropid Filip Drápal. S integrací Kladenska se počítalo přitom ještě letos.

Důvodem je příprava nového společného dopravního systému, který má mít jediného koordinátora. A nebude hotový dříve než příští rok.

„Cílem je nastavit parametry nového systému fungování. Není vyloučeno, že dojde k úpravě odbavování, pásmování, může dojít také k přečíslování autobusových linek,“ pokračoval mluvčí.

Podle Středočeského kraje by měla dopravu v obou regionech řídit jedna nová společnost, v níž bude mít stejný majetkový podíl jak Středočeský kraj, tak i Praha.

„Jednání se účastní také zástupci středočeských starostů a to jako poradci hejtmana. Se začátkem fungování jednotného organizátora integrované dopravy počítáme v průběhu příštího roku,“ sdělil iDNES.cz hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

O brzkém zapojení autobusových linek z Kladenska a Slánska do pražské integrované dopravy se přitom hovořilo ještě v dubnu. Impulsem bylo připojení Mělnicka a Neratovicka. Tamní lidé jezdí od 7. dubna vesměs za výhodnější cenu, spoje mají kratší intervaly a na pražskou jízdenku lze dojet až do Štětí.

Kladensko, které je z blízkého okolí Prahy integrováno nejméně, bylo další na řadě. „Teď ale nemůžeme říkat nějaké termíny. Ještě nic není dohodnuté s krajem ani s jednotlivými obcemi. Abychom mohli dopravce zařadit do nových smluv, potřebujeme právě minimálně rok, je také třeba dodržovat některé legislativní požadavky,“ pokračoval Drápal.

Podle hejtmana aktuálně probíhají  intenzivní jednání mezi regiony o tom, kdo bude integrovanou dopravu zajišťovat.

„Integrace dopravy Středočeského kraje a Prahy předpokládá zavedení jedné jízdenky pro cestování na území obou krajů a tím i snížení nákladů a zvýšení komfortu cestujících,“ vysvětlil hejtman Petera.

Po vzniku nového systému by však Kladensko mělo být opět první na řadě.

Což hejtman potvrdil: „Počítáme s ním jako s jednou z prvních oblastí, které se do integrace zapojí. Tomu bude pochopitelné předcházet i jednání s městem.“

Připojení Mělnicka má ještě nedostatky, zlobí se i Pražané

Dubnová integrace Mělnicka a Neratovicka u cestujících vyvolala rozporuplné reakce. Lidé si stěžují na nespolehlivost autobusů, pomalé odbavování a na špatnou návaznost dalších spojů (psali jsme zde).

Nový systém si ještě sedá. „Děláme si průzkumy, podle nich tuto dopravu využívá více cestujících. Na té spolehlivosti nadále pracujeme,“ ujišťuje Drápal. Drobné změny by se měly objevit v jízdních řádech platných od 14. června.

Organizátor MHD se také zaměří na stížnosti pražských městských částí, jimž vadí, že řada dálkových autobusů, tedy těch mimo systém pražské integrované dopravy, končí u stanice metra Ládví.

„Místem, kde končí dálková hromadná a individuální doprava z Ústecka, Liberecka, Hradecka či Pardubicka, by měl být jednoznačně terminál Letňany. Určitě ne zastávky MHD na Ládví,“ míní třeba radní Prahy 8 Karel Šašek.

Obyvatelé z Ládví sepsali petici a minulý týden šli proti nedávno vzniklému „autobusovému terminálu Ládví“ protestovat na jednání pražského zastupitelstva.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Majitel auta zapomněl po zaparkování zavřít okno. Stálo ho to 200 tisíc

Muž přišel během jedné noci o přibližně dvě stě tisíc korun (12. srpna 2018).

Muž po zaparkování svého vozu zapomněl zavřít okno u spolujezdce. Doplatil na to hned dvakrát. Za jednu noc přišel o...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

Lobkovický palác skrývá tisíce německých vzpomínek

Zahrada Lobkovického paláce vznikla jako barokní ve francouzském stylu, ale...

Východní Němci prchali za svobodou přes Lobkovický palác. Příběh je na německém velvyslanectví živý dodnes a připomíná...

Primář mladoboleslavské LDN se učí arabsky, aby mohl poznávat památky

Posláním primáře LDN v Mladé Boleslavi Jiřího Janovského (na snímku) je vracet...

Jiří Janovský vede Léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN) v Klaudiánově nemocnici, málokoho by ale napadlo, že ještě před...

Smrtelně jedovatá mamba uštkla chovatele. Muž kousnutí přežil

Dvouletý samec mamby černé ve dvorské zoo.

Smrtelně jedovatá mamba černá v sobotu odpoledne uštkla chovatele v okrese Praha-západ. Uštknutý muž zavolal...

Najdete na iDNES.cz